4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bankszektor romló kockázati kilátásai miatt szerdán leminősítette, de a többi nagy hitelminősítővel ellentétben még az elsőrendű "A" sávban tartja Írország adóskockázati osztályzatait a Standard & Poor's.

A hitelminősítő szerint a hosszú futamidejű ír szuverén adósság osztályzata az eddigi "A"-ról egy fokozattal "A mínusz"-ra, az elsőrendű "A" kategória alsó szélére süllyed a cég nyilvántartásában. A rövid lejáratú ír adósságok besorolása "A-1"-ról "A-2"-re romlik.

Az S&P az új adósosztályzatokat is rövid időn belüli további leminősítés lehetőségére utaló figyelőlistán hagyta.

A hitelminősítő az intézkedéshez fűzött elemzésében közölte, hogy az ír államadósi osztályzat leminősítése az ír bankrendszer gyengébb kockázati csoportba történt átsorolásának folyománya.

A Standard & Poor's az elemzés szerint az eddigi 4-es kockázati csoportból a 6-osba sorolta át az ír bankszektor országkockázati megítélését (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).

A Standard & Poor's kiemeli, hogy becslése szerint a hazai tulajdonú ír bankcsoportok összesített adósságállománya jelenleg meghaladja az ír hazai össztermék (GDP) 170 százalékát. A cég szerint a hazai ír bankok lejáró piaci adósságainak refinanszírozása csaknem teljes mértékben az euróövezeti jegybank (EKB) segítségétől függ.

A másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings már megvonta Írországtól az elsőrendű "A" kategóriás adósi besorolást, és egyaránt a közepes befektetői "BBB/Baa" sávba sorolta vissza az ír államadósságot.

A Moody's december közepén szinte példátlanul agresszív, egyszerre ötfokozatú leminősítéssel az addigi, magasan elsőrendű "Aa2"-ről - a köztes "Aa3", "A1", "A2" és A3" fokozatok kihagyásával - a már csak közepes befektetési ajánlású sáv felső szélére, "Baa1"-re süllyesztette az ír kormánykötvény-adósság besorolását, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.

A cég a lépést az ír bankrendszer állami újratőkésítésének hatalmas költségvetési terheivel indokolta. A Moody's adatai szerint az ír kormány eddig mintegy 50 milliárd euró banki tőkejuttatás mellett kötelezte el magát.

A Fitch Ratings december elején kevésbé meredek, de szintén igen agresszív, háromfokozatú leminősítéssel az addigi "A plusz"-ról - a köztes "A" és "A mínusz" fokozatok kihagyásával - a már szintén csak közepes befektetési ajánlású "BBB plusz" szintre rontotta Írország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságainak besorolását. A Fitch ugyancsak az ír bankrendszer átalakításának és támogatásának költségvetési terheire hivatkozott.

Egyes londoni elemzői vélemények szerint a krónikus versenyképességi és adósságválságba került Írország arra is rákényszerülhet, hogy kilépjen az euróövezetből.

A Capital Economics tanulmánya szerint az ír költségvetési és adósságfolyamatok miatt "gyakorlatilag elkerülhetetlen", hogy Írország előbb-utóbb átrendezze adósságtörlesztését. A ház szerint az Írországnak adott 85 milliárd eurós EU/IMF-segítség a piacokat sem győzte meg arról, hogy az ír kormány el tudja kerülni az adósságátrendezést.

Az elemzés kiemelte, hogy az ír bankrendszernek juttatott tőkeinjekció valószínűleg a hazai össztermék (GDP) 32 százalékának környékére hajtotta fel 2010-ben az ír államháztartási hiányt, és ahhoz, hogy ezt a deficitet a 2015-ig kitűzött 3 százalékra lehessen csökkenteni -, ahogy az a segélyprogram feltételei között szerepel - újabb meredek költségvetési takarékossági intézkedéseket kell bejelenteni. Ez azonban még tovább mélyítheti az ír recessziót, ami viszont még inkább elmélyítheti az ír gazdaságot sújtó deflációt, Írország így ördögi körben találhatja magát.

Ebben a helyzetben az egyetlen megoldást az ír versenyképesség helyreállítására az kínálhatja, ha Írország kilép az euróövezetből, és engedi új valutája meredek leértékelődését - állt a Capital Economics elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!