3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Leminősítette Japán hosszú távú államadósságát csütörtökön a Standard & Poor's.

A nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal, "AA"-ról "AA mínusz"-ra rontotta a japán besorolást, stabil kilátással. Japán besorolása így továbbra is magasan elsőrendű.

A leminősítéshez fűzött indoklás szerint a bruttó hazai termékhez (GDP) mért államadósság-ráta - amely most is az egyik legnagyobb a világon - tovább nő annál, amit a hitelminősítő korábban valószínűsített. A jelenlegi tendenciák alapján az látható, hogy az adósságállomány egészen a 2020-as évek közepéig növekedik majd.

A GDP-arányos államháztartási hiány a (2011. március 31-ig tartó) 2010-es üzleti évben 9,1 százalék lesz, és 2013-ra csupán 8 százalékig csökken. A tartósan magas deficit szűkíti a kormány mozgásterét, csökkenti az egyébként is gyenge fiskális alkalmazkodóképességét, rugalmasságát. Az államháztartás egyensúlya csak 2020-ra állhat helyre, ha nem indul jelentős költségvetési konszolidációs program.

A besorolás stabil kilátását az indokolja, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának címéért Kínával versengő Japán kedvező külső egyenlege és monetáris rugalmassága részben ellensúlyozza a fiskális - költségvetési - oldalról érkező nyomást. Az S&P hangsúlyozza, hogy a jen nemzetközi szerepe, tartalékvaluta funkciója rugalmasságot biztosít, Japán a világ legnagyobb külső hitelezője - nettó külső pozícióegyenlege 2010 végén valószínűleg elérte a folyó bevételek 254 százalékát -, az ország arany- és devizatartaléka pedig meghaladja az ezermilliárd dollárt, aminél nagyobb tartalékkal csak Kína rendelkezik az egész világon.

A gazdasági fejlődést és az államháztartási gondok megoldását hátráltató legnagyobb kihívások közül a hitelminősítő megemlíti a deflációt; az árak csökkenése és gazdasági teljesítmény növekedése már 1992 óta párhuzamosan halad előre, aminek következtében a japán gazdaság nominálisan a legcsekélyebb mértékben sem nőtt.

A másik fő problémát a demográfiai folyamatok okozzák: a népesség rendkívüli gyorsasággal öregszik, a munkaképes korúak száma így egyre csökken. A társadalombiztosítással összefüggő terhek 2011-ben a költségvetési kiadások 31 százalékát teszik ki, és ez az arány csak tovább növekedik, ha nem indulnak reformok.

Mindennek hatására a japán gazdaság középtávon csupán évi 1 százalékkal növekedhet - áll az S&P elemzésében.

A tokiói pénzügyminisztérium adatai szerint a hosszú távú államadósság az idén március végén 869 milliárd jent tesz majd ki, ami a GDP 181 százalékának felel meg.

A legfejlettebb ipari államokat tömörítő nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint a rövid lejáratú kötelezettségekkel együtt a teljes japán államadósság 2011-ben elérheti a GDP 204 százalékát, ami messze meghaladja a súlyos államadósság-válsággal küszködő Görögország 137 százalékos, és a Görögországhoz hasonlóan külső segítségre szoruló Írország 113 százalékos GDP-arányos adósságrátáját.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!