A legnagyobb európai hitelminősítő londoni bejelentése szerint a hosszú futamú orosz devizaadósság osztályzata az eddigi "BBB plusz"-ról egy fokozattal "BBB"-re - a Fitch által Magyarországra érvényben tartott besorolással azonos szintre - süllyed, a rövid lejáratú orosz küladósságé pedig "F2"-ről "F3"-ra gyengül.
A kereskedelmi adósokra külön nyilvántartott besorolási országplafon az eddigi elsőrendű "A mínusz"-ról átkerült a közepes befektetői sávba, "BBB plusz" osztályzattal.
Az új hosszú futamú orosz devizaadósi besorolás kilátása is további leminősítés lehetőségére utaló negatív. A Fitch az azonos magyar adósosztályzatot stabil kilátással tartja nyilván.
Az orosz leminősítéshez fűzött elemzés szerint az osztályzatrontás a nyersanyagárak esése által az orosz gazdaságra kifejtett kedvezőtlen hatást, valamint a globális tőkepiaci felfordulást tükrözi. Ez utóbbi miatt az orosz bankok és vállalatok küszködnek devizaadósságaik refinanszírozásával.
Mindemellett Oroszország nehezen tudja kezelni a szükséges makrogazdasági kiigazításokat, áll a Fitch elemzésében.
Ed Parker, a hitelminősítő szuverén besorolásokért felelős részlegének feltörekvő európai csoportigazgatója indoklásában kiemelte azt is, hogy a tőkekiáramlás mértéke és az orosz devizakészletek apadásának üteme most már ténylegesen gyengíti az orosz szuverén adósi helyzetet. Oroszország devizatartalékának értéke a tavaly június végi csúcsról 2009. január utolsó hetéig 210 milliárd dollárral 386,5 milliárd dollárra zuhant, jóllehet az értékcsökkenésből 58 milliárd dollárnyi árfolyamváltozásokból ered, áll Parker elemzésében.
A Fitch Ratings illetékes igazgatója szerint ugyanakkor a besorolást alátámasztó tényezők között van, hogy a GDP-arányos orosz államadósság 2008 végén nem érte el a 10 százalékot; a "BBB" sávba sorolt szuverén adósok jellemző középértéke 28 százalék.