A Pénzügykutató Zrt. elnöke annak kapcsán beszélt erről, hogy megjelent Soós Károly Attila volt SZDSZ-es politikus "Rendszerváltás és privatizáció" című könyve. A könyv hat volt kommunista ország - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovénia, Oroszország és Ukrajna - privatizációs politikáját, gyakorlatát és a magánosítás eredményeit vizsgálja. Soós Károly Attila a közép- és nagyvállalatok privatizációját elemzi, és nemcsak az elsődleges, hanem a másodlagos privatizációt is vizsgálja.
Lengyel László a könyv kapcsán elmondta, hogy a magyar privatizációban a politikai tényezőknek is jelentős szerepük volt, mivel politikai lobbi nélkül hiábavalóak lettek volna a magánosítást megalapozó mikro- és makroökonómiai tényezők. Hangsúlyozta: a menedzserek "bennvoltak a politikai szférában", ahol így érdek-, és többnyire nem ideológiai alapú politikai döntések születtek.
Chikán Attila egyetemi tanár elmondta, hogy a privatizáció közgazdaságilag a rendszerváltás kulcseleme volt. Kifejtette: a magyar privatizáció egyik sajátossága, hogy az állami és a magánszférát összekötő vállalati vezetők a 80-as években olyan pozícióban voltak, amely a világon egyedülálló volt, hiszen egyszerre gyakorolták a tulajdonosi és menedzseri jogokat. Ez a kombinált vezetői modell teret adott az formalitásnak, és alkalmas volt a felelősség "elkenésére" - mondta Chikán Attila.
A szakember elmondta, hogy Szlovénia volt a rendszerváltások során az az ország, amely strukturális stabilitást mutatott az átmenet és a privatizáció alatt, és most a szlovén modell adaptív készsége is segíthet az országnak a válságból való kilábalásban.
MTI/Menedzsment Fórum