Mivel a nemzeti valuta tartós értékvesztésén a magyar kormány nem tud úrrá lenni, ezért elengedhetetlen lenne az euró fizetési eszközként való bevezetése. Ez nem jelentené teljes jogú csatlakozást az euró-zónához való, hiszen a csatlakozás pénzügyi mutatóit az ország hosszabb távon sem képes teljesíteni - fejtette ki a professzor. E rendkívüli lépés megtételének hiányában megfogalmazása szerint Magyarország a közép-kelet-európai térségben elsőként temetheti el a piacgazdaságot és a demokráciát, amelynek megteremtésében 20 évvel ezelőtt még éllovas volt.
Lentner Csaba úgy ítéli meg, a húsz év alatt elszalasztott strukturális reformok és a pénzügyi válság miatt Magyarország egy emberöltőre elveszítette a felzárkózás lehetőségét a fejlett piacgazdaságokhoz. A válság akár 3-4 évig is eltarthat, és a magyar gazdaság teljesítménye 2015 után sem lendül vissza a 2008 előtti szintre, hanem csak egy szűkített újratermelési folyamatot lesz képes megvalósítani - jegyezte meg. Mindez tartós tömeges munkanélküliséghez, tömeges elszegényedéshez vezet - mutatott rá.
A közgazdász szerint a munkaképes magyar lakosság talán 5 százaléka rendelkezik olyan képzettséggel, hozzáállással, egészségi állapottal, amivel a világpiacon versenyképes termékeket, szolgáltatásokat képes előállítani. Ennek elsődleges oka, hogy strukturális reformok az oktatásban és az egészségügyben is elmaradtak - hangsúlyozta Lentner Csaba.
MTI/Menedzsment Fórum