3p

Tavaly a magas kamatszint mellett még nem tudtak versenyképesek lenni a befektetési alapok, az idei első negyedévben viszont már látszott annak hatása, hogy csökkent a kamatszint. Ennek is betudható, hogy történelmi csúcson van a befektetési alapok által kezelt vagyon – hangzott el a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) csütörtöki sajtóeseményén. Mfor.hu-tudósítás.

Az első negyedév végén 3344 milliárd forintnyi vagyon volt a befektetési alapokban, ez minden idők legmagasabb értéke. Az év első három hónapjában 11,5 százalékkal emelkedett ez az összeg, miközben a lakosság nettó megtakarításai csak 2,6 százalékkal bővültek - hangzott el a BAMOSZ sajtótájékoztatóján.

"Az első negyedévben összesen 250-260 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, ebből a kötvényalapok részesültek a legnagyobb mértékben, ami azért pozitív, mert azt jelzi, hogy kezd visszatérni a befektetők bizalma a magyar államkötvényekbe" - vázolta fel a helyzetet Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. 

Emellett a részvényalapokba és a garantált alapokba áramlott jelentősebb összeg, így a korábbi időszakokkal ellentétben most nem csak egy-egy alaptípus teljesített jól.

„A befektetési jegyek állománya a tavalyi év végén ugrott meg, majd 2010 elején már az látszott, hogy a bankbetétek kárára tudták növelni vagyonukat az alapok” - mondta el Szalai Sándor, a BAMOSZ elnöke.

A régió befektetési alap piacán folytatódott a tavalyi trend, azaz 2010 elején azokban az országokban nőtt leggyorsabban a piac, melyek már 2009-ben is élen jártak a regenerálódásban.

„A magyar piac nemzetközi összehasonlításban viszonylag jól tagolt, ellent tud állni a pénzpiaci viharoknak, így optimisták vagyunk a piac egészét és a növekedési lehetőségeket illetően” - tette hozzá Szalai Sándor.

Újra kell építeni az európai gazdaságot

A következő időszakban várhatóan teljesen újra kell építeni az európai gazdaságot az adósságválság után - vélekedik Orbán Krisztián, az Oriens ügyvezető partnere. „Az észak-európai bankok rengeteg tőkét fektettek be Dél-Európában, ezek ösztönözték a fogyasztást ezekben az országokban. Ez hitelalapú fogyasztás volt, a pénzt észak-európai importtermékekre költötték” - magyarázta a szakember.

Orbán Krisztián szerint Dél-Európa a következő években biztosan le fog maradni növekedésben, a defláció is komoly problémát okoz. „Az adósságválság esélye rövid távon kicsi az európai mentőcsomagnak köszönhetően, középtávon viszont nagyon nagy. Ki kellene használni a védőernyő által biztosított két-három évet strukturális reformokra és a versenyképesség újraépítésére” - vélekedik a szakember.

Az Oriens partnere szerint az európai válság után az euró nem lesz többé az értékmegőrzés szimbóluma, befektetési szempontból érdemes lesz Európa határain túl tekinteni.

„A befektetési alapok piacán rövid távon nem látszottak az adósságválság hatásai, mivel hazánkban nagyon alacsony az euróban denominált befektetések aránya, illetve az adósságválság által érintett országok eszközei is marginális súllyal szerepeltek az alapokban” - mondta az mfor.hu kérdésére a BAMOSZ elnöke. Szalai Sándor szerint a jövőben az lehet az egyik racionális megoldás, hogy a befektetések az euróból a dollár irányába mozdulnak el.

Beke Károly


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!