Az államtitkár a Beszállító fejlesztés az Irinyi Terv tükrében rendezvénysorozat megnyitóján kiemelte: Magyarországon a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) mintegy 20 százaléka alkalmas beszállításra, a kormány a beszállítói hálózat fejlesztését egyrészt általános tudás átadásával, másrészt célzott integrátori program révén segíti.
Lepsényi István kifejtette: fejlesztik a kkv-k képességeit, készségeit, egyebek közt mentorálást végeznek, pénzügyi oktatást tartanak számukra, ipari parkokban fejlesztéseket hajtanak végre a kkv-k részére, e programok célja, hogy olyan általános tudással lássák el a cégeket, amely révén bejuthatnak a hazai és a nemzetközi piacra.
Ezeket a gépeket tesztelték Budapesten
Ugyanakkor az általános fejlesztés mellett célirányosan is segítik a beszállítókat az integrátori program révén, amelynek célkitűzése, hogy világszínvonalon lévő nagyvállalatok konzorciumot alkotva kkv-kkal, közös célkitűzés érdekében dolgozzanak, fejlesszék a technológiát, a tudást, a piaci lehetőségeket - mutatott rá az államtitkár.
Lepsényi István szerint az integrátori programban a közös fejlesztés biztos pontja a nagyvállalat révén adott piac, a nagyvállalat által követelt gyakorlati ismeret megszerzése, a kutatás-fejlesztésbe való kapcsolódás lehetősége.
A tárca arra ösztönzi a nagyvállalatokat és a kkv-kat, hogy konzorciumokba szerveződve induljanak a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Programban (GINOP) közzétett beszállítói integrátori pályázaton. A programra 20 milliárd forint keret áll rendelkezésre, amelyet eredményesség és megfelelő érdeklődés esetén bővíteni lehet. A pályázaton minimum 300 millió forint és maximum 1 milliárd forint támogatás érhető el - ismertette Lepsényi István Hozzátette: a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a nagyvállalatok és a kkv-k közötti kapcsolatot erősítő integrátori pályázatok eredményesek, sikeresen hozzájárulnak az Irinyi Terv célkitűzéseihez.
Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület főtitkára elmondta, hogy szövetség tagvállalatai több mint 80 ezer embert foglalkoztatnak, a magyar autóipari export több mint 90 százalékát adják, és jelentős összeget fordítanak a kutatás-fejlesztésre. Tagvállalataik közül 15-en írtak alá stratégiai megállapodást a kormánnyal, ezeknek egyik fontos eleme a beszállítói ipar fejlesztése - tette hozzá.
A Beszállító fejlesztés az Irinyi Terv tükrében rendezvénysorozat célja, hogy az NGM és a Magyar Gépjárműipari Egyesület szervezetésében tájékoztatást adjanak a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP) megjelent, konzorciumi formában pályázható beszállítói hálózat fejlesztésének támogatásáról.
MTI