A legnagyobb olasz bankban a korábban nyilvánosságra került adatok szerint 7,57 százalék az arab államhoz kötődő intézmények együttes részesedése. A római lapban megszellőztetett vizsgálati eredmények szerint azonban egy Luxemburgban bejegyzett cégen keresztül Líbia is tulajdonos az Egyesült Arab Emírségek Aabar nevű állami befektetési alapjában, amely 4,99 százalékkal rendelkezik az UniCreditben. Líbia így közvetve az olasz társaság 12,56 százalékát ellenőrizheti.
A Moammer el-Kadhafi vezette Líbia 2008 októberében, a pénzügyi válság csúcspontján szállt be a Magyarországon is érdekelt bankba. A tripolisi jegybank 4,98 százalékot szerzett, a líbiai állami befektetési alap (Libyan Investment Authority - LIA) pedig fokozatosan 2,59 százaléknyi tulajdonrészre tett szert. A két szereplőt együttvéve Líbia a bank legnagyobb részvényese.
A diktatórikus vezetésű észak-afrikai állam - hivatalos nevén Líbiai Arab Szocialista Nagy Népi Közösség - térnyerése konfliktusokat okozott a társaságnál, aminek következtében Alessandro Profumo vezérigazgató szeptemberben távozni kényszerült. Az ügyet az olasz nemzeti bank és a milánói tőzsdefelügyelet is vizsgálja. A legfőbb kérdés az, hogy egymástól független szereplőnek tekinthető-e a LIA és a líbiai központi bank, ami azért fontos, mert a szabályok szerint egy részvényes szavazati joga sem haladhatja meg az 5 százalékot az UniCreditnél.
Farhat Omar Bengdara, aki a tripolisi jegybank elnökeként egyben az UniCredit igazgatótanácsának is tagja, a napokban tett nyilatkozatában leszögezte, hogy a LIA-tól teljes mértékben függetlenül jár el az UniCredit ügyeiben, és hazája nem kívánja tovább növelni részesedését.
Az UniCredit 1998-ban alakult több olasz bank összeolvadásával, és Alessandro Porfumo vezetése alatt fejlődött 40 millió ügyfelet kiszolgáló páneurópai pénzintézetté. A társaság 2007-ben lépett a magyar piacra, a német HVB Bank magyarországi érdekeltségének megvételével.
MTI