5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Monumentális hiba" - így jellemezte a héten David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök azt a tényt, hogy a Munkáspárt vezette előző brit kormány nem élt az átmeneti bevándorlási korlátozások lehetőségével az Európai Unió 2004-es keleti bővítése után. Cameron erre hivatkozva a Nagy-Britanniában dolgozó külföldi EU-munkavállalók szociális juttatásainak jelentős szigorítására jelentett be részletes terveket.

A Tony Blair vezette akkori Labour-kormány valóban alaposan mellélőtt az új keleti EU-tagállamokból várható beáramlás előrejelzésével. A brit belügyminisztériumi korabeli előrejelzése évi 5-13 ezerre taksálta a keletről érkező munkavállalók számát, hivatalos becslések szerint azonban a bővítés óta összesen 1-1,5 millió keleti EU-polgár települt le tartósan Nagy-Britanniában.

Mikroszinten ez számos kedvező változást hozott. A háztartási szakmunka ára Nagy-Britanniában például a keleti EU-bővítés előtt az aranyéval vetekedett, egy-egy bonyolultabb szerelésért a kivonult szakember - időtől és felhasznált anyagtól függően - akár 500 fontot (180 ezer forintot) is elkért.

Ráadásul a kisipari szolgáltatói piac nem volt kínálati: a szakemberhiány miatt nem a fogyasztó, hanem a szakma diktált, árban, feltételekben, vállalási határidőkben egyaránt. Ebben hozott üdítő változást a keleti EU-munkavállalók szinte kultikus őstípusává, egyben élő fogalommá vált "Polish plumber", vagyis a lengyel vízvezeték-szerelő, aki az addig megszokott árak feléért-harmadáért dolgozott, és napi 24 órában hajlandó volt azonnal a helyszínre vonulni a korábban általános két-háromhetes vállalási határidők helyett.

Mindemellett hirtelen lett elég buszsofőr is a brit nagyvárosokban, a sokszoros munkadíjak reményében tömegesen Kanadába, Ausztráliába, Új-Zélandra (a gazdag angol ajkú egykori gyarmatokra) költöző angol fogorvosok által hátrahagyott űrt jórészt magyar szakemberek töltötték be, és a keletre terjeszkedő fapados légitársaságok személyzeteinek körében is egyre gyakoribb volt a magyar, cseh, lengyel szó.

Egy liverpoolnyi többlet

A kelet-európai munkaerő makroszinten is igen kedvező hatást gyakorolt a brit gazdaságra. Az egyik tekintélyes londoni elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) korabeli becslése szerint csak a lengyel bevándorlás már a bővítés utáni első két évben Liverpool városáéval egyező pótlólagos vásárlóerővel bővítette a keresletet a brit gazdaságban, úgy, hogy közben a bérinflációt alacsonyan tartotta.

Mindez együtt azt is jelentette, hogy amíg a dolgok jól mentek a brit gazdaságban, a keletről érkezőkkel szembeni társadalmi ellenérzésnek nem voltak felszínre törő megnyilvánulásai, annak ellenére sem, hogy az EU-t zsigerből gyűlölő jobboldali brit bulvársajtó folyamatosan és ádázul kampányolt a keletiek betelepülése ellen.

Ennek az idilli hangulatnak vetett véget a brit gazdaságot 2008-ban elérő súlyos recesszió, amely hosszúsági és mélységi rekordot döntött, és amelyet a gazdaság azóta sem hevert ki.

Nagy-Britannia (az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság) 2008-2009-es recessziója az addigi leghosszabb volt a modern brit gazdaságtörténetben. Az akkori visszaesés 2009 harmadik negyedévéig tartott; az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit GDP-érték.

A brit statisztikai hivatal becslése szerint a brit hazai össztermék a pénzügyi válság előtt mért legutóbbi csúcs és a 2009 közepén elért mélypont között 7,2 százalékot zuhant - ez időarányos negatív rekord -, és jóllehet az idei harmadik negyedévi növekedési adatok alapján a brit gazdaság ennek a visszaesésnek csaknem a kétharmadát már behozta, teljesítménye még mindig 2,5 százalékkal elmarad a recesszió előtti csúcsértéktől.

A kelet-európaiak lettek a hibások

Ebben a helyzetben a közhangulat hamar a keleti EU-munkavállalók ellen fordult, amit a közvélemény-kutatások következetesen jeleznek, és a politika igyekszik e választói hangulatváltás nyomába eredni. Ennek figyelemreméltó megnyilvánulása volt, amikor a minap még a Munkáspárt egyik legtekintélyesebb veterán politikusa, Jack Straw volt belügy- és külügyminiszter is "látványos hibának" minősítette, hogy a Labour vezette korabeli brit kormány nem élt a szabályok által lehetővé tett átmeneti korlátozásokkal a 2004-es keleti EU-bővítés után.

Cameron erre próbált rálicitálni, amikor a Financial Times című napilapnak e héten írt cikkében ugyanezt "monumentális" hibának nevezte.

Annak, hogy a keleti EU-munkavállalók elleni politikai kampány miért éppen most lángolt fel ismét, két közvetlen fő oka van. Az első az, hogy január 1-jén lejár a román és a bolgár állampolgárokkal szemben foganatosított átmeneti munkavállalási korlátozás, és a brit sajtó EU-szkeptikus szegmense - amely az olvasótábor zömét magáénak tudhatja - naponta több újságoldalon fest apokaliptikus jövőképet a brit munkapiacra, iskolákra és közszolgáltatásokra rázúduló újabb kelet-európai "százezrekről".

A másik fő ok az, hogy David Cameron - a konzervatív jobbszárny nyomásának engedve - népszavazást ígért a brit választóknak Nagy-Britannia EU-tagságának sorsáról, azzal kiegészítve, hogy előtte megpróbálja elérni Brüsszelnél a London által tagállami hatáskörbe tartozónak ítélt döntési jogkörök "hazatelepítését". A brit kormány tervei szerint e tárgyalások eredménye alapján dönthetnek majd a választók arról, hogy hazájukat az EU-ban vagy az unión kívül szeretnék-e látni.

Brit politikai kommentátorok egyöntetű véleménye az, hogy a kormányfő a könnyűnek egyáltalán nem ígérkező tárgyalások előtt igyekszik emelni a tétet az alapvető uniós szabadságjogok egyikének, a személyek szabad mozgásának megkérdőjelezésével felérő szigorításokkal.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!