A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének hétfői elemzése szerint "a kommunikációs baklövések sorozata hihetetlenül összezavarta a befektetőket", és bizonyos mértékig újrateremtette azt a pánikot, amely 2008 végére, 2009 elejére volt jellemző.
A ház szerint ez egyébként is rendkívül ideges kockázati környezetben "már egyértelműen sok volt a piacnak" mindaz, ami a múlt hét utolsó napjaiban a gazdaság állapotáról elhangzott. A svájci frank-forint árfolyam - amely a devizában eladósodott háztartások szempontjából a leginkább számít - "válságszint közelébe" ért, és gyakorlatilag minden egyes jelző, amelyet a magyar jegybank figyel, veszélyhelyzetet mutatva kezdett villogni - áll a Morgan Stanley hétfői elemzésében.
A cég szerint a Fidesz hangnemének változásával valószínűleg visszanyerhető az elszenvedett veszteségek egy része, ám a forint most már sebezhető marad, és az MNB-nek "nem lesz mersze" újabb kamatcsökkentést végrehajtani, amíg ilyen nagy a bizonytalanság. Ebben a helyzetben az enyhítési ciklus valószínűleg "meghatározatlan időre lefulladt", hacsak a kockázatvállalási hajlandóság nem javul számottevően.
A magyar jegybank esetleges intervenciójáról a Morgan Stanley elemzői azt írták: a korábbi tapasztalatok szerint az árfolyamkilengések sebessége ebből a szempontból legalább annyira fontos, mint a tényleges árfolyamszint. "Bűvös számok" ugyan nincsenek, de a Morgan Stanley elemzőinek véleménye az, hogy az MNB 290 forintos euró felett próbálná megfogni az árfolyamot, különösen akkor, ha nagyon gyorsan e szint fölé gyengülne a forint.
A cég londoni szakértői szerint a kockázati háttér olyan nagy mértékben módosult az elmúlt időszakban, hogy az MNB valamelyik következő kamatdöntő ülésén valószínűleg feladja eddigi enyhítési alapállását, hacsak addig jelentős piaci hangulati javulás be nem következik.
Vész-kamatemelés - vagyis legalább egy százalékpontos szigorítás - valószínűtlen, ha a forint nem gyengül olyan hirtelen 300 fölé az euróval szemben, hogy abból egyértelműen a forint elleni rohamra lehetne következtetni - áll a Morgan Stanley hétfői londoni elemzésében.
A ház elemzői szerint arra a kérdésre, hogy a Fidesz először miért riasztotta meg a piacokat, és utána miért fújt ilyen gyorsan visszavonulót, az egyik lehetséges válasz az, hogy mindössze "hatalmas PR-katasztrófa" történt, "ügyetlen kísérlet" az előző kormány lejáratására, és ennek "ronda mellékhatása magával ragadta a forinteszközöket és a piacokat".
MTI/Menedzsment Fórum