2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy teljes évi folyamatos gyorsulás után immár második hónapja lassul a világ feldolgozóipari teljesítményének visszaesési üteme az egyik vezető londoni befektetési csoport által összeállított legújabb globális beszerzőmenedzser-index (PMI) tanúsága szerint.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege, amely minden hónapban közzéteszi a globális gyáripari szektor egészére kivetített, nemzetgazdasági mutatókból képzett saját beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott keddi elemzésében azt írta: az általa vezetett feldolgozóipari aktivitási mutató februárban 0,8 ponttal 35,8 pontra emelkedett.

Januárban 35 pont volt a ház által megállapított világszintű ipari mérőszám a decemberi 33,7 után, a tavalyi utolsó havi mutató azonban még gyorsuló visszaesést jelzett, novemberben ugyanis 35,7 volt az index.

A most közzétett legújabb jelzőszám is még jelentős ütemű visszaesésre utal - a beszerzőmenedzser-indexek 50-es érték alatt a vizsgálat ágazat kibocsátásának zsugorodására figyelmeztetnek -, de az emelkedő mutató a teljesítménycsökkenés lassulására vall.

A JP Morgan az új felméréshez fűzött elemzésében azt írja: a két egymást követő javulás bíztató jele annak, hogy a globális feldolgozó szektor aktivitási mutatója már túljutott a mélyponton.

A ház különösen jelentősnek nevezi a részmutatók közül az új megrendelések indexének emelkedését: ez a jelzőszám a februárról kiadott mostani felmérésben 31,3 volt a januári 30,1 és a tavaly decemberi 25,8 után.

A javuló mutatókkal együtt is azonban egyértelmű az a várakozás a londoni Cityben, hogy az idén, a háború utáni időszak óta először, a világgazdaság egészének teljesítménye visszaesik.

Az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minap kiadott új prognózisa szerint 2009-ben olyan országok lesznek recesszióban, amelyek együtt a világgazdasági össztermék (GDP) kétharmadát adják, köztük az Egyesült Államok, az EU, Nagy-Britannia és Japán.

Ennek következtében a CEBR számításai szerint a globális GDP-érték az idén - piaci árfolyamon számolva - 0,4 százalékkal csökken.

A ház elemzése kiemeli: világszintű recesszió legutóbb 1946-ban volt, amikor a világgazdaság még a II. világháború következményeit szenvedte, és az Egyesült Államok már kezdett leállni a haditermelésről.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!