4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni pénzügyi elemzők jelentősen rontották közép-európai növekedési előrejelzésüket, Oroszországban pedig recessziót jósolnak 2015-re.

A JP Morgan közgazdászai hétfőn ismertetett új prognózisukban elsősorban az euróövezeti gazdaság gyengeségével, a felzárkózó térség növekedési lendületének általános lanyhulásával, az orosz gazdaság esetében pedig a meredeken csökkenő olajárakkal indokolták a felülvizsgálatot.

A JP Morgan elemzői közölték, hogy 1 százalékponttal csökkentették a magyar, a cseh, a lengyel és a román gazdaság idei harmadik negyedévi átlagos teljesítményére szóló, negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással éves szintre kivetített GDP-növekedési becslésüket, és fél százalékpontot faragtak le a négy gazdaság jövő évi első félévi átlagos növekedésére eddig érvényben tartott előrejelzésükből.

Ennek figyelembevételével a JP Morgan szakértői 2015 egészére 2,2 százalékos GDP-növekedést várnak Magyarországon az idei évre becsült 3,3 százalék után. A cég eddig 2,5 százalékos növekedéssel számolt jövőre a magyar gazdaságban.

Lengyelországban a ház az eddigi 3,2 százalékról 2,8 százalékra, Csehországban 2,8 százalékról 2,5 százalékra, Romániában egy teljes százalékponttal, 3,5 százalékról 2,5 százalékra rontotta 2015 egészére szóló GDP-prognózisát.

A cég szerint jóllehet e közép-európai gazdaságok nettó energiahordozó-importőrök, és így hasznukra válik az olajárcsökkenés, exportjuk azonban megszenvedi az euróövezet és az orosz gazdaság gyengülését. A térség exportnövekedésének lassulásához a kínai gazdaság növekedési lendületének gyengülése is hozzájárul, főleg közvetett módon, emellett a várhatóan jövőre is megoldatlanul maradó orosz-ukrán válság közvetett és közvetlen átszűrődő hatásai is lassítják a közép-európai EU-gazdaságok növekedését.

Az elemzők közölték azt is, hogy az orosz gazdaságban most már recessziót várnak jövőre. A cég eddigi várakozása az volt, hogy az orosz GDP-érték 2015 egészében 0,9 százalékkal növekszik, a felülvizsgált előrejelzés azonban 0,8 százalékos visszaesést valószínűsít jövőre Oroszországban.

E negatív felülvizsgálat alapja az, hogy a JP Morgan nyersanyagpiaci stratégái drasztikusan, 30 dollárral, 85 dollárra csökkentették a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta jövő évi hordónkénti átlagárára szóló prognózisukat.

A ház szakértői szerint két fő oka van az olajár-előrejelzés e meredek kiigazításának. Az egyik az, hogy a technológiai újítások az amerikai palaolaj-piacon növelték a lelőhelyenként elért hozamot és csökkentették a kitermelési költségeket. Ennek eredményeként az Egyesült Államok olajtermelése markánsan meghaladja a korábbi becsléseket, és ez a folyamat valószínűleg kitart 2015-ben is.

Az olajár-prognózis meredek csökkentésének másik fő oka a JP Morgan szakelemzői szerint az, hogy a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) eddig nem mutatott sok hajlandóságot a csoportszintű kitermelés visszafogására, annak ellenére sem, hogy növekszik az OPEC-en kívüli termelők kínálta olajmennyiség a világpiacon.

Hasonló okokból más nagy londoni házak is recessziót jósolnak az orosz gazdaságban 2015-re, és egyes citybeli előrejelzések szerint ha az olajárak alacsonyan maradnak, vagy még tovább süllyednek, az belátható időn belül "megtörheti" az orosz gazdaságot.

A Bank of America-Merrill Lynch közgazdászai új, felülvizsgált előrejelzésükben közölték: az általuk eddig várt stagnálás helyett az orosz GDP-érték 1,5 százalékos visszaesésével számolnak 2015-ben. A cég elemzői szintén hangsúlyozták, hogy az orosz gazdaságra adott növekedési előrejelzésüket a Brent-árfolyam csökkenése miatt rontották.

A Capital Economics szakértőinek új elemzése szerint minden 10 dollárnyi olajáresés 25 milliárd dollárral csökkenti Oroszország éves exportjövedelmét, és 20 milliárd dollárral az orosz költségvetés bevételeit.

A ház elemzői szerint 85 dollár körüli hordónkénti olajárszinten az orosz gazdaság két és fél éven belül, 60 dollárig süllyedő olajár esetén már 2016-ban "töréspontig" juthat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!