A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege által kedden ismertetett, felülvizsgált előrejelzés szerint a ház most már azzal számol, hogy a valutauniós jegybank (EKB) 2011 végéig nem változtat irányadó kamatán, amely jelenleg 1,00 százalék. A JP Morgan szakértői korábban 1,50 százalékpontos EKB-kamatemelést és 2,50 százalékos kamatot jósoltak a jövő év végéig. A cég londoni elemzői az EKB-prognózis módosításával együtt lejjebb vitték a magyar, a cseh, a lengyel és a román jegybanki kamatszintre adott előrejelzésüket is. A ház Magyarországon a korábbi 5,00 százalék helyett 4,50 százalékos idei kamatmélypontot, és 5,50 százalék helyett 5,00 százalékos jövő év végi kamatszintet vár.
A JP Morgan londoni elemzői szerint az MNB-alapkamat idén szeptemberre 4,50 százalékig süllyed a jelenlegi 5,25 százalékról, majd jövő szeptemberre 4,75 százalékig, 2011 decemberére 5,00 százalékig emelkedik vissza. A ház szerint az MNB Monetáris Tanácsa a forint gyengülése ellenére továbbra is enyhítéspárti. A cég szakértői májusra is jósolnak egy negyed százalékpontos MNB-kamatcsökkentést. A jövő év végi cseh jegybanki kamatszintre adott előrejelzését a ház 3,00 százalékról 2,00 százalékra csökkentette, Lengyelországban pedig az eddigi 5,00 százalék helyett 4,50 százalékos, Romániában 7,25 százalék helyett 6,00 százalékos jegybanki kamatot valószínűsít 2011 decemberében.
A JP Morgan indoklása szerint jóllehet egyik közép-európai jegybank sem szinkronizálja teljesen kamatpolitikáját az EKB-éval, az euróövezeti kamatkilátás ilyen mértékű változásának azonban hatása lesz a Négyek kamatdöntéseire is. A ház szakértői közölték: derűlátók a térség növekedési kilátásaival kapcsolatban, úgy tartják azonban, hogy a helyi jegybankok nem kívánnák a kamatolló túl szélesre nyílását. A német exportnak várhatóan jót tesz az Európán kívüli erőteljes gazdasági növekedés és az euró gyengülése, és mivel Közép-Európa első számú kereskedelmi partnere Németország, a JP Morgan kitart az átlagosan 4 százalékos jövő évi térségi növekedésről szóló előrejelzése mellett - áll a keddi prognózisban. A cég azonban ezzel együtt is azt valószínűsíti, hogy a négy ország jegybankjai késleltetni fogják kamatemelési ciklusaik elkezdését, elkerülendő, hogy az EKB-kamathoz mérve túl szélesre nyíló kamatdifferencia felértékelődési nyomást gyakoroljon a helyi valutákra.
Ahogy a közép-európaiak gazdasági növekedése a potenciál fölé gyorsul, és fokozatosan inflációs nyomások jelennek meg 2011-2012-ben, a helyi jegybankoknak szigorítaniuk kell a pénzügypolitikai kondíciókat, e szigorítási kényszer jelentős részét azonban várhatóan az árfolyamerősödés önmagában megoldja - áll a JP Morgan elemzésében. A forint későbbi jelentősebb erősödését más nagy londoni házak is jósolják.
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének egyik legutóbbi elemzése szerint a Fidesz-kormány el fogja nyerni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatását egy új stabilizációs programhoz, és ez csökkenti majd a magyar befektetési konstrukciókat terhelő kockázati felárakat. A GS londoni elemzői ennek alapján 3, 6 és 12 havi távlatban most 265, 265 és 255 forintos euróárfolyamot várnak a korábbi előrejelzéseikben szereplő 270, 275 és 275 forintos árfolyamok helyett.
MTI/Menedzsment Fórum