A Reuters brit hírügynökség csütörtöki beszámolója szerint a pénzügyileg szorított helyzetben lévő közép-ázsiai ország gazdasági válságának hátterében a külföldi beruházások visszaesése, a Kínában lassuló növekedés és a gyenge nyersanyagárak állnak. Az ország fizetőeszköze, a tugrik értékének csaknem negyedét vesztette el tavaly.
Kalandpark lett a villamosmegállókból
A kormány a krízis orvoslásának érdekében tárgyalásokat folytat Kínával és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), de a befektetők attól tartanak, hogy a mentőcsomagról nem tudnak idejében megállapodni.
Habár a mongol lakosságnak újabban megszorításokkal, emelkedő élelmiszer- és üzemanyagárakkal, valamint az állatállományt fenyegető kemény téllel kell szembenéznie, a kormányt elárasztották a felajánlott adományok. Az adósság csökkentéséhez vállalati csoportok és törvényhozók is hozzájárultak mintegy 100 millió tugriknak (11,6 millió forintnak) megfelelő anyagi segítséggel.
Dzsargaltulga Erdenebat mongol miniszterelnök a magánszemélyek és vállalati csoportok segítségével kapcsolatban elmondta, hogy bár a kormány elfogadta a felajánlott összegeket, már sikerült megoldást találnia a kötvényesek márciusi kifizetésére. Az akció keretein belül felhalmozott összeget az egészségügyre, oktatásra, a szmog csökkentésére, valamint az állami infrastruktúrára költik.
MTI