Az első félév átmeneti visszaesése után ismét gyorsulhat a magyar gazdaság növekedési üteme, közölte Gábriel Péter, az MNB igazgatója a jegybank 2016 első negyedéves inflációs jelentésének bemutatásakor. A szakember szerint a növekedésben egyre nagyobb szerepe lesz a lakossági fogyasztásnak, míg 2017-től a beruházások is érdemben támogatni fogják a növekedést. Az export ugyan továbbra is bővülni fog, de a korábbihoz képest már kisebb mértékben.
A lakossági fogyasztás bővülését alapvetően két tényező támogatja. Egyrészt a munkaerőpiaci folyamatok továbbra is a foglalkoztatás bővülését, a munkanélküliség csökkenését, illetve a bérek emelkedését vetítik előre. Másrészt a korábbi óvatossági megfontolások oldódnak, így az elmaradt lakossági vásárlások fokozatosan realizálódhatnak. Ez a tendencia abban is tetten érhető, hogy immár a fogyasztás bővülésének üteme megegyezik a reálbérek növekedésével.
Az MNB szerint egyébként a bérek növekedése a következő két évben egyelőre nem fog versenyképességi problémákat okozni, mivel a fajlagos munkaköltség csak mérsékelten növekszik.
A jelentés szerint a 2017-től erősödő beruházási dinamika a korábbiakhoz képest eltérő szerkezetben fog erősödni. Az állami beruházások aránya csökken, míg a magánberuházásoké nőni fog. Utóbbit az újonnan bevezetett lakásépítési támogatások fokozhatják, aminek hatására a jegybank szerint évi 19 ezer új lakás épülhet, vagyis duplája a korábbiaknak.
Az állami beruházások mérséklődése az EU-források átmeneti csökkenésének köszönhető, ugyanakkor a jegybank elemzői szerint a visszaesés kisebb lesz a korábban vártnál.
Az MNB várakozása szerint a magyar gazdaság egyensúlyi pozíciói, mind a külső, mind a belső, tovább javulnak, így mind a külső adósságunk, mind a GDP-arányos államadósságunk mérséklődni fog. Utóbbi csökkenésének üteme a korábbinál erőteljesebb lehet.
mfor.hu