Először készített részletes elemzést az államháztartásról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csapata, ezzel igyekeznek segíteni a Költségvetési Tanács munkáját. A most megjelent elemzés célja, hogy a 2012-es költségvetés mozgásterét feltérképezze - emelte ki Simor András, a jegybank elnöke.
Az idei cél tartható
"A június 30-ig benyújtott és elfogadott releváns törvényeket vettük figyelembe az elemzés készítésekor. Ezek alapján a kormány 2011-es hiánycélja elérhető, a pénzforgalmi hiány kicsivel alacsonyabb lehet a tervezettnél" - emelte ki a jegybank szerdai sajtóbeszélgetésén Varga Lóránt, az államháztartásról szóló elemzést készítő csapat vezetője.
Az idei büdzsében a jegybank szerint a kiadások kicsivel elmaradhatnak a várttól, miközben a bevételek a terveknek megfelelően alakulhatnak. Összességében az MNB szakértői szerint az idei költségvetés kockázatai közepesek.
A rendkívüli tételek nélkül az idei deficit 2,8 százalék lehet a jegybank szakemberei szerint, a költségvetés pénzforgalmi hiánya azonban elérheti a 6,4 százalékot. Ebben már figyelembe vették a MÁV és a BKV adósságának átvállalását, illetve a PPP-konstrukciók kivásárlását.
"A költségvetési törvény módosítása következtében sokkal reálisabb alapokra került az idei büdzsé. Az adó- és járulékbevételek összességében a tervnek megfelelően teljesülhetnek, bár a szerkezetben lehetnek eltérések" - hangsúlyozta Varga Lóránt. A fogyasztási adók például a nemzeti bank előrejelzése szerint 73 milliárd forinttal kisebb összegben teljesülhetnek a tervnél, ezt azonban ellensúlyozzák egyéb tételek, főleg a járulékbevételek várhatóan magasabb összege.
A kiadási oldalon elsősorban a kamategyenleg és az egészségbiztosítási alapok esetében alakulhat a vártnál alacsonyabban a kiadás. Az MNB elemzése szerint a Széll Kálmán Terv idei évre vonatkozó intézkedései a GDP 0,1 százalékával csökkentik az államháztartás kiadási oldalát.
A kockázatokkal kapcsolatban Varga Lóránt kiemelte: a költségvetési alapfolyamatokhoz kapcsolódó kockázatok akár 0,2-0,3 százalékkal is emelhetik az idei hiányt, míg a kormány intézkedései további 0,3 százalékos kockázatot hordoznak magukban. Ezeken túlmenően a makrogazdasági folyamatok is érdemben befolyásolhatják a deficitet.
Jövőre jöhetnek a gondok
"A jövő évi költségvetés esetében a külső tételek GDP-arányos egyenlege romlani fog, az idei bázishoz képest jelentős egyenlegjavulásra van szükség a belső tételekben" - emelte ki Varga Lóránt. Az elemzés szerint ez a javulás a GDP 2 százalékát kellene, hogy elérje, ebben azonban még nem vették figyelembe a Széll Kálmán Terv és a konvergencia program tervezett intézkedéseinek 2012-es hatásait, valamint a stabilitási tartalék esetleges beépítését a jövő évi büdzsébe.
A külső tételek egyenlege a szakemberek szerint azért romlik, mert a külső bevételek számottevően csökkennek, illetve a nominális GDP-bővüléstől elmaradva növekednek majd. emellett az idei jelentős szja-csökkentésnek is lehetnek a jövő évre áthúzódó hatásai, a nyugdíjpénztári vagyonra pedig már nem számíthat a kormány 2012-ben.
Az elemzés fő megállapítása, hogy a külső tételek elmaradása miatt a belső tételek terén a GDP 2 százalékának megfelelő egyenlegjavulást kell elérni 2012-ben. Ennek nagy része a Széll Kálmán terv és a konvergencia program intézkedéseivel, valamint a 250 milliárd forintos stabilitási tartalék beépítésével teljesíthető lesz, azonban még ezekkel az intézkedésekkel is "feszített lesz" a jövő évi büdzsé Varga Lóránt szerint.
Beke Károly
mfor.hu