4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Folyamatos volt a nettó közvetlentőke-beáramlás Magyarországra az utóbbi években az egyedi tételektől megtisztított adatok szerint is - áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legújabb, "Fizetési mérleg jelentés" című kiadványában.

Az MNB szakértői szerint a régiós összevetésben nagy külső finanszírozási képesség melletti tőkebeáramlás teszi lehetővé azt, hogy Magyarország külső eladósodottsága folyamatosan csökkenjen.

A jelentés a közvetlentőke-beáramlás tényezőit vizsgálva rámutat arra, hogy 2006 óta a beáramlás – a tőkevonzó képesség szempontjából lényeges friss, működőtőkével szemben – inkább a Magyarországon már jelenlévő cégek itt termelt profitjának visszaforgatásából származott, és egyre nagyobb szerepet kapnak a tulajdonosi hitelek is.

A részesedés jellegű befektetések (a friss működőtőke) 2003-tól kumulált tranzakciója negatívba váltott, amelyben nagy szerepe van annak, hogy 2009 és 2012 végén, valamint 2013 első felében a részesedés jellegű befektetést vállalatcsoporton belüli, tulajdonosi hitellel váltották ki.

A nettó tőkebeáramlás (FDI) emelkedése döntő részben a bankrendszerbe érkező működőtőkéhez köthető, miközben a vállalati szektorhoz a válság kitörése óta nettó értelemben nem áramlott közvetlen tőke. Az adatok szerint a válság kitöréséig inkább a vállalati szektorba, ezt követően pedig inkább a bankrendszerbe érkezett nettó működőtőke, és a külföld csak jóval kisebb arányban finanszírozta a vállalatokat a működőtőkén keresztül. Az éves közvetlen tőkebefektetések jellemzően 0,5-1,0 milliárd euró körül alakulnak.

A partnerországok szerinti bontást nézve a Magyarországon 2012-ben befektetett nettó működőtőke-források több mint 90 százaléka európai forrásokból – közel 40 százaléka Németországból – származik. A külföldiek nettó közvetlen tőkebefektetései 2008 és 2012 között csak kismértékben, 2 milliárd euróval nőttek, miközben a bruttó elszámolások szerint több mint 15 milliárd euróval bővültek.

A nettó közvetlen-tőkebefektetések legnagyobb – és egyre növekvő súlyú – forrása Magyarország számára Európa. Míg 2008-ban a források közel 80, addig 2012-ben már több mint 90 százaléka Európából származott. Németország mellett olyan európai országok fektettek be nagyobb összegeket Magyarországon, mint Ausztria, Hollandia, Luxemburg és Franciaország. Érdemes megemlíteni Szlovákiát is, ahol a magyarországi székhelyű cégek stabil tőkebefektetők voltak az elmúlt években-  közölte az MNB.

Európán kívül az amerikai kontinens, azon belül is a közép-amerikai régió és az Egyesült Államok rendelkeztek nagyobb mértékű magyarországi tőkebefektetéssel, de ezek nettó mértéke 2012-re jelentősen mérséklődött.

A Németországból származó működőtőke szerepe a válság kitörése óta jelentősen növekedett. Míg a német közvetlen tőkebeáramlás részaránya a teljes beáramláson belül a válság előtt átlagosan mintegy 35 százalékos volt, addig 2009-et követően meghaladta a 65 százalékot.

A jelentés szerint míg néhány ágazatban csökkent a külföldiek közvetlentőke-befektetése az elmúlt években, addig a járműgyártás és az egyéb monetáris közvetítés ágazatban kiugróan növekedett az FDI.

Az egyéb monetáris közvetítést végző ágazat esetében a jelentős bővülés - 2008 óta több mint 3,5 milliárd euró értékben - részben a bankok veszteségei miatt szükségessé vált tőkeemelésekhez kötődött. A járműipari befektetés pedig annak ellenére nőtt számottevő mértékben, hogy az elmúlt időszak egyik legnagyobb beruházása nem csupán friss működőtőkéből, hanem külföldi hitelből valósult meg. A tőkebefektetés a kereskedelmi vállalatok és az energiaszektor esetében is közel 2 milliárd euróval bővült - olvasható az MNB jelentésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!