Az MNB szűrt mutatói szerint a keresletérzékeny termékek inflációhoz való hozzájárulása nem változott, míg a volatilisebb, költségváltozásokra érzékenyebb élelmiszer- és energiaárak összességében továbbra is az árcsökkenés irányába hatottak.
A jegybank elemzése szerint az iparcikkek éves inflációs rátája mérséklődött júliushoz képest, de az elmúlt másfél év átlagánál továbbra is magasabb szinten tartózkodik. A termékkörön belül a tartós iparcikkek szezonálisan igazított árszintje lényegében nem változott, míg a nem-tartósaké enyhén mérséklődött. Utóbbihoz a havi alapon nagy volatilitást mutató repülőjegyárak a szokásostól eltérő augusztusi csökkenése is hozzájárult.
Az iparcikkek árazását a mérsékelt importárak árleszorító hatása, valamint a folyamatosan élénkülő belföldi kereslet kettős hatása alakítja.
Augusztusban a piaci szolgáltatások esetében a korábbi éveknek megfelelő havi áremelkedést lehetett feljegyezni.
Összességében az árak visszafogott dinamikát mutattak, mely a termékek széles körére jellemző volt.
A feldolgozott élelmiszerek szezonálisan igazított árai enyhén emelkedtek. A feldolgozatlan élelmiszerek szezonálisan igazított árszintje emelkedett, melyhez leginkább a szezonális termékek – friss zöldség, gyümölcs – árdinamikája járult hozzá.
A szabályozott termékek széles körében változatlanok maradtak az árak az előző hónaphoz képest.
A lakosság inflációs várakozásai az elmúlt időszakban nem változtak, és az alacsony inflációs folyamatokkal összhangban mérsékelt szinten alakulnak.
mfor.hu