A költségvetés sarokszámait Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ismerteti. A költségvetési hiány teljesítése érdekében a kormány már korábban döntött a bankadó bevezetéséről, a Robin Hood adó meghosszabbításáról és a magán-nyugdíjpénztári átutalások felfüggesztéséről.
A kormány jövőre 3 százalékos gazdasági növekedést vár, és 3,5 százalékos inflációt valószínűsít, utóbbit a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is hasonlóan ítéli meg, de a kormánynál szerényebb, 2,5 százalékos GDP növekedéssel számol.
Bátor, de kockázatos
Az IMF a kormány eddig bejelentett intézkedéseit a delegációvezető "bátor, de kockázatos" lépéseknek nevezte.
Az LMP már jelezte: az idei büdzsét alapul véve Fenntarthatóság és szolidaritás címen saját, alternatív költségvetési koncepciót dolgozott ki. Schiffer András azt mondta, hogy olyan költségvetési politikát tudnak elképzelni, amelyik ökológiai adóreformra és járulékcsökkentésre épül. Kijelentette, olyan országot szeretnének, ahol az adó- és költségvetési politika nem mélyíti a társadalmi különbségeket.
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint "negatív reakcióval", a magyar adósosztályzat rontásával fogadhatják a nemzetközi hitelminősítők a jövő évi magyar költségvetést.
IMF: udvarias, de nyílt kritika
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja által ügyfeleknek összeállított, pénteken kiadott heti feltörekvő térségi elemzés szerint Magyarország és Románia esetében egyaránt "visszaüt", hogy az IMF-program nagyon koncentrált volt a korai szakaszban, vagyis a Nemzetközi Valutaalap a készenléti megállapodások alapján rendelkezésre bocsátott pénzügyi források zömét máris folyósította, lehetővé téve viszonylag bőséges tartalékok felhalmozását. Ez azonban csökkentette azokat a likviditási nyomásokat, amelyek a program kezdeti időszakában költségvetési fegyelmet kényszerítettek a két kormányra.
A Barclays Capital szerint az IMF-küldöttség a héten úgy távozott Budapestről, hogy "udvarias, de nyílt kritikát megfogalmazó nyilatkozatot" tett a jövő évi költségvetési célok elérésére tett kormányzati intézkedésekről.
A ház szerint a hitelminősítők - az elfogadás, de akár már a benyújtás után - "negatívan reagálhatnak" a jövő évi költségvetés "strukturális gyengeségeire", amelyek középtávon "fenntarthatósági aggályokat vetnek fel".
MTI