Zsinórban hetedszer hagyta változatlanul az alapkamatot az MNB, utoljára januárban történt egy 25 bázispontos emelés 5,75 százalékról 6 százalékra. Tavasszal amikor új tagok kerültek a Monetáris Tanácsba, akkor sokan attól tartottak, hogy borul majd az addigi kamatpolitika és többségbe kerülnek a csökkentésre szavazók. Eddig azonban rendre egyhangú döntéseket hozott a tanács az új tagokkal is.
Az utóbbi hetekben egyébként kezdtek megmozdulni a várakozások a magyar kamatszinttel kapcsolatban: amíg korábban rendre változatlan kamatra számítottak az elemzők, most már hosszabb távon elképzelhetőnek tartanak a jelenleginél alacsonyabb irányadó rátát. Ennek egyik oka az utóbbi hónapokban rendre pozitív meglepetést okozó infláció, a másik pedig a várttól lényegesen elmaradó gazdasági növekedés. A forint bizonytalan helyzete és sérülékenysége azonban a változatlanul magas kamatszint irányába hat.
A júliusi ülés során az MNB a legnagyobb kockázatot még az európai adósságválság alakulásában látta, azóta azonban a hazai inflációs folyamatokban a vártnál lényegesen gyengébb gazdasági növekedés miatt a lefelé mutató kockázatok erősödtek, így egyes piaci szereplők már most kamatcsökkentést vártak - emeli ki Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfólió menedzsere.
"A feltörekvő piaci jegybankok a globális lassulásra mindenhol enyhítéssel válaszolnak, vagy a korábban várt emelés marad el, vagy – mint Törökország esetében – merész kamatvágásba kezdenek. Nálunk a jelentős devizahitel állományból adódó pénzügyi stabilitási megfontolások ezt a logikát felülírhatják. A hazai devizapiacon egyes indikátorok, elsősorban a deviza forrásbevonás drágasága hasonló feszültséget mutat a 2008 végi helyzethez, amit később az IMF-csomag aláírása és a 300 bázispontos jegybanki kamatemelés követett" - hangsúlyozza az elemző.
"Véleményünk szerint a jegybank egyelőre helyesen kivár, hisz a kamatcsökkentést követő lehetséges forintárfolyam gyengülés miatt a növekedésösztönző hatás amúgy is meglehetősen kérdéses. Könnyen az is előfordulhat, hogy jelentősebb forintgyengülés esetén az esetleges alapkamat csökkentést rövid időn belül nagyarányú emelés kellene, hogy kövesse, amit értelemszerűen el akar kerülni a jegybank" - teszi hozzá Bebesy.
A mai döntésről délután három órától tart sajtótájékoztatót Simor András, az MNB elnöke, az eseményről az mfor.hu is beszámol.
mfor.hu