A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cég által az MTI-vel szerdán ismertetett friss adatsor szerint a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében 4,972 százalék volt a londoni kereskedésben középárfolyamon.
A magyar CDS-jegyzés hónapok óta először süllyedt 5 százalék alá; még a hét elején, illetve a múlt hét végén is 5,1-5,2 százalék körül mozgott Londonban és New Yorkban.
A CMA DataVision március első felében 5,98 százalék körüli magyar CDS-árazásokat mért, és a magyar adósságbiztosítási díj a hónap első napjaiban 6,30 százalékon járt, ami az eddigi csúcspont.
A szerdai árjegyzés azt jelenti, hogy március eleje óta több mint 1,3 százalékponttal lett olcsóbb a magyar szuverén adóskockázat biztosítása a londoni piacon. Jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása öt év futamidőre valamivel több mint 497 ezer euróba kerül, a hónap első kereskedési napjain kért 630 ezer euró helyett.
A közép-kelet-európai EU-térségben Románia CDS-árazása különösen látványosan javult, annak hatására, hogy Románia és a Nemzetközi Valutalap (IMF) szerdán megállapodást kötött egy összesen 20 milliárd eurós, két évre szóló hitelkeretről. Ennek finanszírozásában az Európai Unió, a Világbank, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és más pénzintézetek is részt vesznek.
Az EBRD Londonban szerdán közölte, hogy a maga részéről két év alatt egymilliárd euróval járul hozzá a romániai stabilitási csomaghoz; az összeg felét a román pénzügyi szektor kapja.
A CMA DataVision szerdai kimutatása szerint a hír nyomán meredeken, az előző napi 5,564 százalékos záróról 5,016 százalékra süllyedt a román szuverén adósságtörlesztés biztosítási csereügyleteinek középára a londoni piacon. A román CDS-árszint a hónap elején még 8 százalék közelében járt.
A szerdán kialakult árazás azt is jelenti, hogy a piaci szereplők a hitelminősítők által érvényben tartott román szuverén adósbesorolás elé helyezték a finanszírozási csomag jelentőségét. A román adósságtörlesztési ügyletek piaci jegyzése ugyanis most sokkal jobb, mint például a Romániáénál jóval erősebb hitelminősítői besorolású Észtországé; ez utóbbi CDS-árszintje a szerdai londoni kereskedésben 5,75 százalék volt.
Romániát két nagy hitelminősítő is - Standard & Poor's, Fitch Ratings - a befektetésre ajánlott alapsáv alatt, a már spekulatív kategóriába tartozó "BB plusz" hosszú távú osztályzattal tartja nyilván; Észtország besorolása a két cégnél elsőrendű befektetői "A", illetve "A mínusz". Románia az egyetlen EU-tagállam, amelynek szuverén besorolását több hitelminősítő is a befektetési kategória alá süllyesztette.
MTI/Menedzsment Fórum