A magyar diplomata egy évig vezeti az Iparfejlesztési Tanácsként ismert, 53 tagállam részvételével működő politikai döntéshozó fórumot.
A bécsi központú UNIDO kedden kezdődött éves ülésének napirendjét a szervezet jövőjéről szóló viták és az új főigazgató, Kandeh Yumkella utódjának megválasztásával kapcsolatos eljárási kérdések határozzák meg. Az új vezető kiválasztásánál az Iparfejlesztési Tanács elnökeként Magyarország egyeztető szerepet tölt be a tagállamok között - írták a közleményben.
Kiemelt szerep hárul a tanács elnökére az UNIDO jövőjéről szóló egyeztetésekben is. A szervezet megítélésével és hatékonyságával kapcsolatos vitákat jól illusztrálja, hogy a főigazgató erőfeszítései ellenére egy sor meghatározó állam továbbra sem akar visszatérni a szervezetbe - mutattak rá a közleményben.
Az Amerikai Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália az 1990-es években kilépett a szervezetből és annak keretein kívül folytat nemzetközi fejlesztési tevékenységet.
Az UNIDO fontos szerepet tölt be az ENSZ Millenniumi Fejlesztési Céljainak megvalósításában, aktívan részt vesz a Rio+20 folyamatban és a Fenntartható Fejlesztési Célok kidolgozásában, különösen a fenntartható energia területén.
A közlemény kitér arra is, hogy Magyarország külügyi stratégiájában fontos szerepet kap a globális nyitás. Az UNIDO tagjaként és úgynevezett feltörekvő donor államként támogatja a szervezetnek a fejlődő térségekre összpontosuló technikai segítségnyújtási tevékenységét. Elsődleges célnak tartja ezen a területen belül, hogy a projekttámogatási gyakorlatot az UNIDO profiljába illeszkedő, egyúttal magyarországi problémák megoldásának előmozdítását is szolgáló törekvések érdekében kamatoztassa. Az UNIDO közreműködésével magyarországi hátrányos helyzetű kistelepülések kapnak pénzügyi támogatást az energiaellátáshoz való hozzáférést segítő, alternatív közmű- és energiaközpontok kiépítéséhez. A program tapasztalatai később felhasználhatók a világ egyéb pontjain, hasonló programokban.
MTI