5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"A közelmúltban végrehajtott adócsökkentéseket inkább a kiadások visszaszorítása, a bázis kiszélesítése és magasabb ingatlanadók alkalmazása révén kell finanszírozni, nem pedig az egyes szektorokra kivetett egyszeri, torzító hatású adókból, illetve a nyugdíjrendszer második pillérének eltávolítása révén" - olvasható az OECD csütörtökön megjelent tanulmányában Magyarországgal kapcsolatban. Mfor.hu-tudósítás.

Orbán Viktor délelőtti nyilatkozatában még felhőtlen viszonyt festett le a magyar kormány és az OECD között, a délután ismertetett aktuális jelentés azonban kemény kritikákat is tartalmaz hazánkra nézve. A legélesebben az adóreformmal kapcsolatban fogalmaztak a nemzetközi szervezet közgazdászai, emellett a túl sok rokkantnyugdíjas és az egykeresős családok magas adóéke a legnagyobb probléma hazánk számára szerintük.

Nem fukarkodtak a kritikákkal

"Magyarországon az egy főre jutó GDP közeledett ugyan az OECD-átlaghoz, de a munkatermelékenység terén még mindig jelentős az elmaradás, illetve kisebb lemaradás tapasztalható a munkaerő kihasználása területén" - olvasható a nemzetközi szervezet csütörtökön ismertetett tanulmányában. A szakemberek szerint a munkaerő-kínálat növelése terén történt némi előrelépés a jövedelmeket terhelő adóék és a korengedményes nyugdíjazással kapcsolatos kedvezmények csökkentésének köszönhetően, de a termelékenység fokozása érdekében még sok a teendő. 

Az OECD szerint tovább kell csökkenteni az idősek foglalkoztatását akadályozó negatív ösztönzőket, a túl könnyen elérhető rokkant-nyugdíj például nem ösztönöz munkára. "A rokkantsággal kapcsolatos szabályok szigorítása mellett szükség lenne a továbbfoglalkoztatást terhelő implicit adókulcsok további csökkentésére, valamint a korkedvezményes nyugdíjprogramok fokozatos megszüntetésével kell ösztönözni a foglalkoztatást" - áll a jelentésben.

A vállalkozásokra nehezedő súlyos adminisztratív terhek korlátozzák a versenyt és akadályozzák a termelékenység növekedését - szól az újabb kritika Magyarország felé. "Egyszerűsíteni kell a piacra lépés és az onnan kilépés jogszabályi feltételeit és enyhíteni kell a szabályozásokat a kiskereskedelem és a szakszolgáltatások terén. Tovább kell csökkenteni az árszabályozást a hálózati iparágakban, el kell távolítani minden további akadályt a telekommunikációs szolgáltatók közti váltás útjából" - hangzik a tanács.

Az OECD szerint további probléma, hogy Magyarországon az egyszereplős és egykeresős háztartások esetében az adóék a legmagasabbak közé tartozik a tagországok között. Ez pedig ösztönzi az adóelkerülést, a feketemunkát, és csökkenti a munkaerő kihasználtságát. A szervezet közgazdászai szerint tovább kell csökkenteni a tb-járulékokat, mégpedig jövedelemsemleges módon, a költségvetés fenntarthatóságának veszélyeztetése nélkül.

"A közelmúltban végrehajtott adócsökkentéseket inkább a kiadások visszaszorítása, a bázis kiszélesítése és magasabb ingatlanadók alkalmazása révén kell finanszírozni, nem pedig az egyes szektorokra kivetett egyszeri, torzító hatású adókból, illetve a nyugdíjrendszer második pillérének eltávolítása révén" - olvasható a legkeményebb kritikában a kormány felé. Emellett felróják hazánknak, hogy nem került sor a közigazgatás reformjára, a szolgáltatásnyújtás nem költséghatékony, illetve gyenge a helyi önkormányzatok közti együttműködés.

"Jelenleg 2,5 százalékos GDP-arányos ingatlanadó van önkormányzati hatáskörben, tehát van ingatlanadó Magyarországon" - mondta a jelentésre reagálva Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki sajtótájékoztatón. Hozztette: az OECD üzenete számukra teljesen világos: az adósságleküzdése érdekében strukturális változásokra van szükség.

Azt Matolcsy is elismerte, hogy vannak unortodox elemei a kormány gazdaságpolitikájának, azonban szerinte követik a nemzetközi szervezet ajánlásait, csak az eszközökben van különbség, amikkel elérjük a célokat.

"A Széll Kálmán Terv tartalmazza az ajánlásaink nagy részét, jó irányba mutat, de a puding próbája az evés" - mondta újságírói kérdésre Angel Gurria, az OECD főtitkára. Szerinte hazánknak a növekedési ütemét kell évről évre egyre feljebb emelnie a célok elérése érdekében. A főtitkár szerint nem szerencsés egyes szektorokat különadókkal sújtani, de a magyar adók esetében az átmenetiség és azok kivezetése látszik, ami jobb, mint ha állandó adókról lenne szó. A magánnyugdjpénztári rendszerrel kapcsolatban hozzátette: értik, mi történik hazánkban, azonban abban bíznak, hogy meg fog erősödni egy tényleges önkéntes pillér.

Spanyolország megmenekülhet


"A válság elmúlt, de ez nem jelenti, hogy vége is van. A legmélyebb ponton túlvagyunk, de a következmények még köztünk élnek" - mondta a világgazdasággal kapcsolatban Angel Gurria. A főtitkár szerint komoly kockázat a globális adósságok emelkedése, a 100 százalék feletti GDP-arányos államadósság fenntarthatatlan. "A monetáris és fiskális politika eszközei nem állnak már rendelkezésre, nincs már pénzünk arra, hogy hitelből kltsünk a kilábalás érdekében" - tette hozzá Gurria.

Portugáliával kapcsolatban újságírói kérdésre a főtitkár kiemelte: nem szabad stigmaként kezelni, ha egy országot az IMF vagy az EU megment. "Az országok komoly döntéseket hoznak, amiket a piac nem mindig értékel, ezen csak rontanak a hitelminősítők a sorozatos leminősítésekkel" - mondta az OECD vezetője. Szerinte Portugáliában működtek volna ezek a lépések, de a politika útvesztőjében elvesztek az ellenzéki vétó miatt. Angel Gurria szerint az új portugál kormány nagyon nehéz helyzetben lesz majd, mivel áprilisban és júniusban komoly adósságlejáratok lesznek.

"Spanyolországnak nem lesznk hasonló problémái, mivel idejében kezelte a gondokat. Foglalkozott már a költségvetési hiánnyal, a munkaerőpiaccal, a nyugdíjakkal és a pénzügyi rendszerrel, amik kockázatokat jelentettek" - emelte ki Gurria.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!