A rendszeres olvasóink számára nem lesz meglepetés a mostani cikkünk felépítése. Hasonló módszerrel követtük végig és rendeztük meg az mfor.hu gazdasági vb-jét is egy évvel ezelőtt. A mérkőzés góljait ezúttal nem az ügyeslábú focisták szerezhetik meg, hanem egyes gazdasági mutatók állapota dönti el, melyik kapuba gurul be a képzeletbeli labda. A mutatók a következők:
- a vásárlóerő-paritáson vett GDP dollárban kifejezve
- az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson dollárban
- a GDP-növekedés mértéke
- az inflációs ráta
- és a munkanélküliség
- a sorsdöntő gólt pedig szükség eseténe a válogatottcsapat piaci értéke szerezheti meg.
(A 2014-es adatok forrása a CIA Factbook, valamint a Transfermarkt).
A románokat a magyar válogatott egészen pontosan 1981 óta nem tudta megverni, ez pedig még egy plusz hangulatfokozó elem a drukkerek körében. Azóta ugyanis csak egyetlen egyszer sikerült a győzelem küszöbéig is eljutni, a két évvel ezelőtti zárt kapus meccsen, amikor a 92. percben érkezett meg az egyenlítőgól a románok részéről. A jelenlegi román keret azonban másabb, egy kéz is sok hozzá, hogy megszámoljuk hány topligás játékosa van, ennek ellenére jelenleg vezeti a csoportunkat az EB-selejtezőn. Magyarország a harmadik két ponttal lemaradva az észak-írek előtt - akik ellen hétfőn játszuk a továbbjutás szempontjából sokkal fontosabb mérkőzést.
A magyar csapat ugyanakkor új kapitánnyal az élén vonul ki a zöld gyepre, ami ugyanolyan eséllyel sülhet el jól, mint rosszul is. Ami viszont biztos célja lehet a nemzeti 11-nek: elkerülni a vereséget.
Az, hogy a pályán sikerül-e ezt a minimális "követelményt" teljesíteni, hamarosan kiderül, ám az mfor-meccsén már megszületett a cseppet sem szívderítő eredmény.
A fent vázolt mutatók alapján ugyanis a románok megszerzik a vezetést a vásárlóerő-paritáson számolt GDP-jükkel, ami közel 150 milliárd dollárral volt több tavaly a magyarnál. Ám hiába vesszük át a GDP-növekedésünk és az egy főre jutó GDP-nkkel a vezetést, az alacsonyabb román munkanélküliség és a gazdaság szempontjából sokkal egészségesebb mértékű inflációnak köszönhetően 3:2-es eredménnyel véget vetnek ezen a meccsen a magyar reményeknek. Az pedig csak hab a tortán, hogy hiába nem olyan már ez a román válogatott mint a néhány évvel ezelőtti, a csapatértéke így is majdnem duplája a hazainak. Míg keleti szomszédaink 41,3 millió fontos kerettel tudnak kiállni, addig mi egy "szerény" 22,94 millió fontos csapattal gazdálkodhatunk.
Székely Sarolta
mfor.hu