4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg arra van kilátás, hogy hazánk a növekedést illetően 2011-re felzárkózhat a régió országaihoz, sőt, nálunk már nem lesz szükség további keresletszűkítő intézkedésekre - hangzott el a TakarékBank csütörtöki sajtóbeszélgetésén. A cég szakemberei ugyanakkor arra figyelmeztetnek: nem biztos, hogy érdemes sürgetni a magyar euróbevezetést. Lehet, hogy jobb lenne kicsivel később, de egészségesebb gazdasággal csatlakozni az európai valutaövezethez. Mfor.hu-tudósítás.

2010-ben 0,3 százalékkal nőhet a magyar gazdaság teljesítménye, 2011-ben pedig 2,9 százalékos bővülést várnak a TakarékBank elemzői. „Arra van kilátás, hogy a növekedést tekintve 2011-re felzárkózzunk a régió országaihoz, sőt, nálunk már nem lesz szükség további keresletcsökkentő intézkedésre, mint például Lengyelországban” - emelte ki egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője.

A szakember szerint a tavalyi negyedik negyedév még okozott komoly negatív meglepetéseket, vélhetően tovább csökkent a GDP, így hazánk továbbra sem lábalt ki a recesszióból. Ez várhatóan az idei évre marad, azonban nem a hazai fogyasztás fogja húzni a magyar gazdaságot. A belső kereslettel kapcsolatban az egyetlen pozitívum a reálbérek januári emelkedése az adóváltozások miatt, ez elősegítheti a fogyasztás lassú stabilizálódását.

„A GDP összetevőit tekintve a készletezésben látszanak pozitív változások. Ez azonban minden bizonnyal csökkenti majd a nettó exporttöbletet, mivel a cégek elsősorban importból töltik fel készleteiket” - emelte ki Suppan Gergely.

A munkanélküliség területén további növekedésre számítanak a szakemberek: az idei év első felében várhatóan kismértékben tovább emelkedik majd az állástalanok aránya, a második félévben pedig 10,5-10,6 százalék körüli szinten stabilizálódhat a mutató.

A jelenlegi állás szerint tartható a hiány

„Ha a külső motorok fennmaradnak, akkor tartható lehet az idein évre tervezett 3,8 százalékos költségvetési hiány” – véli a TakarékBank szakértője. Abban az esetben megvalósulhat a 2011-re tervezett nagyarányú adócsökkentés is.

A cég elemzői szerint a görög gazdasággal kapcsolatos problémák rá fognak világítani Európában, hogy a korábbinál szigorúbb szabályokra van szükség. „Most például a görögöknél felvetődött, hogy az állami vállalatok adósságát is be kell építeni a költségvetésbe. Ha ez nálunk is megvalósulna, akkor az ellenzék által emlegetett hét százalék körüli hiány valóban reálisabb lehet” – véli Suppan. Abban az esetben szerinte elképzelhető, újabb megszorításokra lesz szükség, hogy tartani tudjuk a célt.

„Ha a következő kormány ragaszkodik a radikális adócsökkentéshez, akkor nem nagyon tud kihátrálni a már elhatározott jövő élvi szja-csökkentés mögül, mert azt nehéz lenne megindokolni” - tette hozzá. Szerinte ha tanácsot kell adni a következő magyar kormánynak, akkor a legfontosabb talán az lehet, hogy tartsák szigorúan kordában a kiadási oldalt.

„Az utóbbi tíz év adatai azt mutatják, hogy a javuló költségvetési teljesítmény általában javuló növekedéssel párosul a régió országaiban. Ez fontos tanulságként kell, hogy szolgáljon a következő magyar kormánynak” - magyarázta Ádám Zoltán, a TakarékBank osztályvezetője.

Szerinte annyira erős törvényszerűségek határozzák meg a következő kormány teljesítményét, hogy a mozgástér nagyon leszűkül majd, a korábbinál sokkal kisebb esély lesz a hibázásra. Az Európai Unió túlzott deficiteljárása is szűkíti majd ezt a mozgásteret, fűzte hozzá.

Mikor legyen magyar euró?

„A válság egyik legfontosabb tanulsága, hogy a gyors euróbevezetésnek is vannak hátrányai. Érdemes elgondolkozni azon, meddig lehet feszíteni a húrt” – emelte ki Ádám Zoltán. A szakember szerint ugyan vannak előnyei is a közös valutának, de nem biztos, hogy érdemes erőltetni a gyors belépést. „Lehet, hogy érdemesebb lenne a természetes konvergenciát kivárni, és egészségesebb gazdasági szerkezettel belépni az eurózónába” – tette hozzá hozzá Suppan Gergely.

Az elemzők szerint fontos kérdés, hogy az Unió mennyire vizsgálja majd a maastrichti kritériumok fenntarthatóságát is, ez például Bulgária számára lehet fontos. Úgy vélik, hogy hazánkban 2015 körül lehet bevezetni az eurót, azonban ezt a folyamatot lehet gyorsítani, ha a kormány szeretné.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!