A bizottság közleménye szerint a brüsszeli végrehajtó testület azt kifogásolja, hogy a biztonsági szolgáltatások területén ideiglenesen Magyarországon szolgáltatni kívánóknak be kell lépniük a szakmai kamarába, emellett előzetesen működési engedélyt kell kérniük. Charlie McCreevy biztos úgy ítéli meg, hogy ez a két kötelezettség korlátozó jellegű, miközben az egységes uniós belső piacon a szolgáltatások szabad gyakorlása alapvető jog.
A foglalkoztatással összefüggő diszkriminációt tiltó irányelv esetében Brüsszel azért hozott kedvező döntést, mert az elmúlt években végrehajtott törvénymódosítások biztosítják, hogy a magyar szabályozás teljes egészében összhangban áll az unióssal. A közlemény az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény 2006-os és tavalyi módosításait, valamint a fogyatékkal élők jogaival foglalkozó jogszabály 2007-es változásait említette.
A brüsszeli bizottság más tagországok esetében is főleg az egyenlő elbánás, a távközlés, a belső piac, az adózás területén hozott elmarasztaló döntéseket. Magyarországgal egy kategóriában kapott figyelmeztetést Nagy-Britannia, mert Gibraltáron hiányos a piaci visszaélések megelőzését célzó irányelv teljesítése, valamint Szlovénia, ahol a pénzbetétek garantálásának rendszere nem harmonizál teljesen az uniós előírásokkal.
Ami a munkahelyi diszkriminációt illeti, a magyar dosszié lezárása mellett Lengyelország esetében Brüsszel továbblépett a szabálysértési eljárásban, mert Varsó még mindig nem készítette el a megfelelő módosításokat.
Más döntések szerint Belgiumnak - a szabálysértési eljárás immár harmadik lépéseként - az Európai Bíróság előtt kell felelnie, mert Brüsszel szerint az országban még mindig nem biztosított teljes egészében a pénzügyi átláthatóság. Szlovákiának el kell távolítania a kötelező nyugdíjalapokkal kapcsolatos befektetési korlátozásokat.
Németországot ugyancsak bíróság elé idézték, mert nem áll összhangban az unióéval az a szabályozása, amely a külföldről érkezett, fogyatékkal élő dolgozók társadalombiztosítási jogaira vonatkozik.
Görögország ellen új eljárás indult, mert nem tett eleget annak az uniós bírósági ítéletnek, hogy szüntesse meg a külföldieket sújtó diszkriminációt az osztalékok adóztatásának területén.
MTI