Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - a Fitch által karácsony előtt bejelentett, egyfokozatú leminősítés óta most már azonos szinten, a befektetési ajánlású "BBB/Baa" kategória alsó szélén tartja nyilván, egyaránt további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
A Moody's december elején rontotta egyszerre két fokozattal az addigi "Baa1"-ról "Baa3"-ra hosszú távú magyar adósosztályzatát. A cég metodikája alapján a jelenlegi Moody's-osztályzat megfelel az S&P és a Fitch egyaránt "BBB mínusz" osztályzatának.
A Fitch Ratings a karácsony előtt egy nappal bejelentett leminősítésig ennél egy fokozattal magasabb, "BBB" - a Moody's osztályzási módszertanában "Baa2"-nek megfelelő - besorolással listázta a magyar államadósságot, de már arra az osztályzatra is negatív kilátást tartott érvényben.
A három nagy cég a Moody's, illetve a Fitch decemberi lépései előtt három különböző szintű, de egyaránt közepes befektetői osztályzati szintre sorolta Magyarországot mint szuverén adóst.
Magyarországra továbbra is befektetési ajánlású besorolások vannak érvényben, de az osztályzatokat most már mindhárom cégnél csak egy fokozat választja el a magas hozamú, spekulatív "BB" sávtól, egyaránt negatív kilátással.
A negatív kilátások kockázata az, hogy ha a Moody's, a Fitch vagy a Standard & Poor's közül bármelyik tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország ezeknél a cégeknél átkerülne a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett adósosztályzati kategóriába. Ez adósságpiaci gondokat is okozhat, mivel számos kötvényalap számára csak olyan állampapírok vásárlása engedélyezett, amelyeknek besorolási átlaga eléri a befektetésre ajánlott szintet.
Jelenleg három EU-tagállamnak - Lettországnak, Romániának és Görögországnak - vannak nem befektetői ajánlású adóskockázati besorolásai. Görögország az egyetlen euróövezeti tagország, amelyre "bóvli" adósosztályzatokat tartanak érvényben a hitelminősítők.
Londoni elemzői vélemények szerint azonban indokolatlan lenne, ha e cégek Magyarországtól is megvonnák a befektetésre ajánlott adósosztályzatokat.
Az RBC Capital Markets azt írta, hogy ha a magyar adósbesorolásokat a hitelminősítők a befektetésre ajánlott sáv alá rontanák, az "durva" lépés lenne, amelyet "nehezen lehetne igazolni". Magyarország költségvetési pozíciója ugyanis még mindig "jelentősen jobb" más EU-tagállamokénál, és az adósságállomány megújítása sem tűnik nagy problémának.
A Morgan Stanley elemzői is szinte azonos véleményt fogalmaztak meg nemrégiben, mondván: Magyarország "nem érdemelné meg", hogy a hitelminősítők a "bóvli" kategóriába sorolják vissza. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint a Moody's Investors Service december elején bejelentett, egyszerre két fokozatú magyar osztályzatrontásának mértéke is "túlzás" volt.
A Széll Kálmán Terv ismertetése után több nagy londoni befektetési ház elemzői is azt jósolták, hogy a konszolidációs csomagtervvel javult a befektetési ajánlású magyar adósosztályzatok megőrzésének esélye.
A Barclays Capital "egyértelműen pozitívnak" nevezte, hogy a magyar kormány az intézkedési programmal "aktívan kezel" hosszabb távú költségvetési problémákat. A ház szerint ezzel valószínűleg enyhült annak a kockázata, hogy a hitelminősítők a befektetésre már nem ajánlott adósosztályzati kategóriába süllyesszék a magyar szuverén kockázati besorolásokat.
A Bank of America-Merrill Lynch az mondta, hogy a reformcsomag "konstruktív jelzéseket küld" a piacnak a kormány elkötelezettségéről a költségvetési reform és az adósságcsökkentés mellett. E cég londoni szakértői is azt jósolták, hogy a konszolidációs csomaggal sikerül megőrizni Magyarország befektetési ajánlású hitelminősítői adósbesorolásait.
MTI