Az üzemzavar elsősorban a Magyarországon kevéssé ismert EC Eurocheque rendszerű betéti kártyákat érinti. A gond az, hogy a kártyákba épített mikrochip nem tudja értelmezni a 2010-es évszámot.
A január 1-je óta már harmincmillió betéti és hitelkártyát érintő probléma miatt csak azért nem tört ki tömeghisztéria, mert számos elfogadó helyen a terminálok a kártya fekete mágnesszalagjáról olvassák le az adatokat, és nem a mikrochipről - írta online kiadásában a Die Welt című napilap. Így például az IKEA és az egyebek között a Media Markt és a Saturn áruházláncot üzemeltető Metro üzleteiben továbbra is lehet fizetni az érintett kártyákkal, más helyeken viszont, ahol újabb típusú terminálokat használnak, mérges vásárlókból álló hosszú sorok kígyóznak a pénztáraknál.
"Éppen azokat a kereskedőket sújtja ez a probléma, amelyek a bankok nyomására beruháztak a legkorszerűbb fizetési technológiával működő pénztári berendezésekbe" - mondta Stefan Genth, a német kiskereskedelmi szövetség (HDE) ügyvezetője.
A kártyákat fejlesztő holland Gemalto és az érintett bankok gőzerővel dolgoznak a megoldáson. A lap információi szerint az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy közvetett módon, a bankautomatákon keresztül orvosolják a hibát. Ha sikerül az eljárást kidolgozni, akkor a berendezés automatikusan átprogramozza majd a belehelyezett chipkártyát. Ezzel a módszerrel elkerülhető volna a kártyacsere, ami darabonként 5 és 8 euró közötti összeggel számolva, nagyjából 240 millió eurós költséget okozna a bankoknak.
A konkrét technikai probléma megoldásán túl hatalmas költséget jelenthetnek a kártérítési követelések. "Egyelőre megbecsülni sem lehet, hogy mekkora a forgalomkiesés a kártyahiba miatt" - mondta a lapnak a HDE ügyvezetője.
A központi hitelbizottság (ZKA), a németországi hitelintézetek érdekképviseleti szervezete közölte: a németországi bankautomatáknál már lehet használni a meghibásodott kártyákat, és a jövő hétre a kártyaadatok leolvasására egyelőre képtelen 200 ezer terminált is átprogramozzák - áll a Dier Welt összeállításában.
MTI