4p

A korábban megálmodott 4-6 százalék helyett sokkal inkább 3 százalék körülre állhat be a magyar gazdaság növekedési üteme középtávon - derül ki a kormány által közölt költségvetési kitekintésből. A dokumentum szerint 2015-ig nem lesz egységesen 10 százalékos társasági adó, viszont a különadók 2013-tól megszűnnek, csak a bankadó fele marad meg. Mfor.hu-háttér.

Nem lesz 10 százalékos tánya, de különadó sem

2013-tól az ágazati különadók teljesen megszűnnek, míg a bankadó a jelenlegi 187 milliárd forintról 90 milliárdra csökken - olvasható abban a költségvetési kitekintésben, melyet a kormány a jövő évi büdzsé tervezetéhez készített. Ezzel a kormány továbbra is tartja magát ahhoz az ígéretéhez, melyet idén tavasszal tett, hogy 2013-tól kivezeti a tavaly csatasorba állított különadókat, illetve megfelezi a bankadót.

Ugyanakkor a kitekintés tartogat egy rossz hírt is a vállalkozások számára: a következő három évben nem lesz egységesen 10 százalék a társasági nyereségadó kulcsa. A kormány tavaly nyáron 500 millió forintos éves árbevételig 19-ről 10 százalékra csökkentette az adókulcsot, akkor először arról volt szó, hogy 2013-tól minden cégre az alacsonyabb adót vetik ki. Ebből már idén tavasszal a Széll Kálmán Terv bejelentésekor visszakozott a kormány, akkor arról szóltak a hírek, hogy elhalasztják az adócsökkentést.

Most az látszik a költségvetési dokumentumból, hogy várhatóan 2014-ben és 2015-ben sem lesz egységesen 10 százalék a tánya. A kormány ugyanis az idei 288 milliárd után jövőre 356,2 milliárdnyi, majd 2013-ban 378,8 milliárd forintnyi bevételt vár ezen a soron. 2014-ben a társasági adó-bevétel 384,5 milliárdra, majd 2015-ben 405,6 milliárdra emelkedhet, vagyis a későbbiekben sem látszik csökkenés, sokkal inkább emelkedés, amit a várható gazdasági növekedésre alapozhat a kabinet.

Három százalék lesz csak a növekedés

A kormány makrogazdasági kitekintése szerint a jövő évi 1,5 százalék után 2013-tól 3 százalék körül lesz a növekedés, még 2015-re is "csak" 3,1 százalékkal számolnak. Ez jelentős visszalépés ahhoz képest, hogy idén tavasszal Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter még 4-6 százalékos bővülést álmodott. A szakemberek többsége már akkor irreálisnak tartotta a kormány terveit. A jelenlegi növekedési prognózissal számolva egyébként a kormány szerint 2013-ban lépheti át a 30 ezer milliárd forintos lélektani határt a magyar GDP.

A növekedést továbbra is elsősorban a külkereskedelem húzhatja, hiszen a jövő évi kis visszaesés után 2013-tól megint kétszámjegyű növekedés lehet az exportban és az importban is. Emellett csak fokozatosan tér magához a belső fogyasztás, a háztartások fogyasztása a jövő évi stagnálás után 1,5 százalék körüli növekedésre állhat be évente.

Az inflációt tekintve a jövő évi megugrás után 2013-tól 3 százalékos éves pénzromlási ütemre számít a kabinet. A jövő évi 4,2 százalékos infláció egyébként nagyrészt az év elején és az idei év végén történő áfaemelésnek és a jövedéki adó megemelésének köszönhető, ezek azonban egy év alatt kipörögnek a bázisból.

A lakosságtól is egyre többet várnak

A költségvetési kivetítésből az is látszik, hogy a lakosságtól is fokozatosan egyre több adóbefizetést vár a kormány. A személyi jövedelemadó terén például az idei 1364 milliárdos előirányzat 2015-ig fokozatosan 1639,7 milliárdra emelkedik. Az illetékekben jövőre jön egy nagyobb ugrás az idei 81,9-ről 102,5 milliárdra, majd után a következő három évben mérsékeltebb emelkedéssel számolnak 108,7 milliárdig 2015-re.

Az áfabevételekben szintén 2012-ben lesz egy jelentős emelkedés annak köszönhetően, hogy januártól 25-ről 27 százalékra nő a forgalmi adó általános kulcsa. A bevételnövekedés azonban utána is dinamikus lesz, a 2015-re várt 3069,3 milliárd forint már majdnem 600 milliárddal magasabb az idei várakozásnál. Ez minden bizonnyal annak köszönhető, hogy a fent leírtak szerint a kormány a fogyasztás növekedésével is kalkulál.

A költségvetési hiány tekintetében merészek a kormány célkitűzései: a jövő évi 2,5 százalékos hiányt fokozatosan szorítanák tovább lefelé, 2014-re 2 százalék alá csökkenne a deficit, 2015-re pedig 1,5 százalékkal számol a költségvetési tervezés a jelenlegi állapotban.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!