Nagy-Britanniában nincs ugyan szó sem az adók egységesítéséről, sem a kelet-európai társasági adószint eléréséről, de Gordon Brown pénzügyminiszter szerdán mindenesetre jelentős adócsökkentéseket hirdetett meg a 2007/08-as költségvetés tervezetében.
A társasági adó az április elsején kezdődő, következő költségvetési évben 28 százalékra csökken 30 százalékról a tervezet szerint. A pénzügyminiszter külön hangsúlyozta, hogy az új kulcs a legalacsonyabb lesz "minden nagygazdaság közül, alacsonyabb, mint az Egyesült Államokban, Németországban, Franciaországban, Japánban és általában bárhol a nagyobb versenytársak közül".
Csökken az szja-kulcs is
A személyi jövedelemadó alsó kulcsát 20 százalékra csökkentik 22 százalékról - ez a kilencvenes években is 20 százalékos volt, de a munkáspárti kormány időközben fölemelte, hogy most ismét csökkentse. A felső kulcs marad 38 százalékos, de 2009. áprilistól ezzel a kulccsal csak az évi 43 ezer font jövedelem fölötti rész adózik; jelenleg évi 38 ezer fonttól (14 millió forint) lép be a felső kulcs. Az áfa marad 17,5 százalékos.
A brit pénzügyminiszter leszögezte, hogy most nincs itt az ideje költségvetési lazításnak. Az adókönnyítéseket más illetékek emelésével ellensúlyozzák, például a járművek vizsgáztatásához kapcsolódó útadót jócskán szigorítják ezentúl is, különösen a nagy fogyasztású, például négykerék-meghajtású sportterepjárók számára.
Oktatásra 64 milliárd fontot szán a brit kormány a következő költségvetésben a mostani 60 milliárd után, 2010-re már 74 milliárd a terv. 1997-ben, a mostani munkáspárti kormányzás első évében 29 milliárd fontot adott a brit költségvetés oktatási célokra. A védelmi és terroristaellenes kiadásokat 86 millió fonttal 2,25 milliárd fontra emelik. Az évtized elején évi egymilliárdot költött erre a brit kormány.
Mindezekkel együtt azt tervezik, hogy a költségvetés hiányát 2012-re a GDP 1,4 százalékára csökkentik a jelenlegi 2,4 százalékról. Az EU statisztikai hivatala szerint Nagy-Britannia 2003-ban, 2004-ben és 2005-ben megsértette a három százalékos EU-határt, rendre a GDP 3,3, százalékának, 3,2 százalékának, majd ismét 3,3 százalékának megfelelő államháztartási hiánnyal.