3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A márciusi 2,9 százalékról 2,6 százalékra csökkentette idei növekedési előrejelzését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb inflációs jelentésében - hangzott el a hétfői ülést követő sajtótájékoztatón. A nemzeti bank szakemberei elsősorban a háztartások fogyasztási kiadásait és a beruházásokat illetően pesszimistábbak, mint három hónapja.

Ahogy arról már beszámoltunk, az MNB Monetáris Tanácsa változatlanul 6 százalékon hagyta az alapkamatot. "Ez az egy javaslat volt a tanács előtt, egyhangú döntés született" - emelte ki a délutáni sajtótájékoztatón Simor András, az MNB elnöke. Ezzel március óta, amióta új tagjai vannak a tanácsnak, folyamatosan egyhangú döntések születnek a tartásról, egyelőre senki nem változtatott volna a kamaton.

A kamatdöntés mellett a monetáris tanács tagjai ezúttal véleményezték a jegybank friss inflációs jelentését, melyet hivatalosan szerdán mutatnak majd be részletesen. Simor kiemelte: a tagok részben a jelentésre alapozták véleményüket, de emellett lehettek saját megfontolások is. "Az inflációs jelentés szerint a következő két évben folytatódhat a gazdaság kilábalása, de a kibocsátás folyamatosan a potenciális alatt marad, ami azért fontos, mert dezinflációval jár. Az infláció az idén érdemben meghaladhatja az inflációs célt, jövőre azonban az év végére a cél közelében alakulhat, ehhez azonban huzamosabban szükség lehet a jelenlegi kamatszint fenntartására" - hangsúlyozta Simor.

Az inflációt tekintve a jegybank stábja felfelé mutató kockázatokat lát abban, ha a nyersanyagárak emelkedése nem áll meg, hanem folytatódik, illetve ha az eurózóna perifériás országainak adósságválsága elhúzódik, gyengítve ezzel a forintot. Az alacsonyabb infláció felé mutat az, hogy esetleg a kormány intézkedéseinek hatására a forinteszközök kockázati felára csökken, a forint erősödik, ami alacsonyabb kamatszintet tenne lehetővé.

Számszerűsítve 2011-ben éves átlagban 3,9 százalékos inflációra számít az MNB, míg jövőre 3,6 százalék lehet az átlagos fogyasztóiár-emelkedés. Előbbi 0,1 százalékos csökkenést, utóbbi pedig 0,2 százalékos emelkedést jelent a márciusi előrejelzéshez képest. A növekedést tekintve idén a korábbi 2,9 százalék helyett már csak 2,6 százalékos bővülésre számít a jegybank, míg jövőre 2,7 százalékos lehet a bővülés a korábban várt 3 százalék helyett. "Ez annak tudható be, hogy pesszimistább lett a kép a háztartások fogyasztási kiadásainak alakulásáról, illetve az idei évre vonatkozóan pesszimistább a kép a beruházások növekedését illetően" - emelte ki Simor.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!