Kis arányú reálbér-növekedést vár a Hay Group vezetési tanácsadó cég. Jövedelemszint-felmérésük szerint ugyanis 6,7 százalékos átlagos emelésre lehet számítani 2008-ban 6,3 százalékos infláció mellett. Jövőre a tervezett béremelés kisebb mértékű, 5,9 százalékos lesz, ugyanakkor alacsonyabb, 4,6 százalékos infláció várható, vagyis reálértékben 1,3 százalékkal növekedhetnek a fizetések.
A munkaköri kategóriák között jelentősebb különbségeket nem tapasztaltak a béremelkedést illetően. Az irodai alkalmazottak fizetése növekedhet a legnagyobb mértékben, 6,9 százalékkal 2008-ban, a felsővezetőknél a legkisebb, 6,4 százalékos az emelkedés.
Továbbra is az informatikusok keresnek a legjobban
A vállalat megvizsgálta azt is, mennyiben tér el az egyes ágazatok munkavállalóinak átlagos fizetése az összes szektor fizetési átlagához viszonyítva. Eszerint a gáz- és olajiparban mérték a legnagyobb pozitív irányú változást, 25 százalékot.
Az átlagnál jobb kereseteket tapasztaltak - csökkenő sorrendben - a pénzügyi, az ICT (informatikai és telekommunikációs), az SSC (szolgáltatóipar), az FMCG szektorokban, illetve a gyógyszeriparban. Kevésbé lehet jó fizetésekhez jutni az iparban, a kiskereskedelemben és a közüzemi szektorban.
A munkaköröket tekintve idén is az informatikusok állnak az élen, ők jutottak a legmagasabb fizetésekhez. Őket követik a marketingesek, az értékesítők, a pénzügyesek és az adminisztrációs munkatársak. Az átlagnál rosszabbul keresnek a hr-esek, az ügyfélszolgálatosok, a logisztikai és a műszaki munkatársak, a termelésben dolgozók, míg a sort a minőségügyi szakemberek zárják. Tavalyhoz képest jelentősebb átrendeződést nem mutat ez a kép, az átlagnál nagyobb mértékű fizetés-emelkedés csak a műszaki dolgozóknál tapasztalható.
Átlagfizetések: Budapest és környéke mindent visz
Régiós összehasonlításban Közép-Magyarország áll az élen, Budapesten és környékén 7,4 százalékkal jobbak a fizetések az országos átlagnál. Közép-Dunántúlon már mínusz 8,8 százalékos ez az arány, míg Nyugat-Dunántúlon már 12,6 százalékkal kisebbek a bérek a középértéket tekintve. A sor végén Észak-Alföld kullog: Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 16,8 százalékkal kisebb jövedelemhez jutnak a munkavállalók.
Mi lesz a juttatásokkal?
A kutatás kitért arra is, melyek voltak idén a legnépszerűbb juttatások. Eszerint mobiltelefont, továbbképzést és vállalati gépkocsit adott alkalmazottainak a legtöbb cég, míg a cafeteria (vagyis az a rugalmas juttatási rendszer, amely esetében egy listából választhatnak a dolgozók) a középmezőnyben található, a megkérdezett cégek 63,8 százaléka nyújtja ezt a lehetőséget.
A vállalati gépkocsik esetében még mindig a vásárlás a legnépszerűbb beszerzési forma, 46 százalékban ily módon jutnak hozzá a cégek. Ugyanakkor ez az arány folyamatosan csökken, és a cégek egyre inkább a lízingcégeket, illetve a tartós bérletet választják.
Érdekesség, hogy az értékesítők minden szinten nagyobb értékű gépkocsihoz juthatnak: a vezetőknél akár egymilliós is lehet a különbség. (A nem értékesítők autója átlagban hat-, míg az értékesítőké hétmillió forintot ér.)
A cafeteria rendszert működtető vállalatok aránya jövőre tovább emelkedhet 80,7 százalékra, bár ez a Hay Group szakértői szerint jelentősen függ attól, sor kerül-e a juttatások megadóztatására. Idén egyébként a cafeteria keretösszege 11,5 százalékkal növekedett az előző évhez képest.
Kovács Zita