4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Indulása óta egy extra hosszabbítást követően 1 év és 1 hónapot élt a jegybank Növekedési Hitelprogramjának harmadik pillére, a heti rendszerességgel megrendezett deviza- és kamatswap-tenderek.

"Magyarország külső sérülékenységének mérséklődése, a kedvező devizaswap-piaci kondíciók, valamint az önfinanszrozási koncepció kidolgozása a továbbiakban nem teszik indokolttá a feltételekhez kötött jegybanki devizaswapok fenntartását. A megváltozott körülményeket mérlegelve a Monetáris Tanács a Növekedési Hitelprogram harmadik pillérét alkotó devizaswap-tenderek megszüntetéséről döntött 2014. július 1-ei hatállyal" - olvasható a jegybank június közepén kiadott közleményében.

A döntés lényegében teljesen logikus, hiszen a nemrég bejelentett önfinanszírozási koncepció céljait tekintve összhangban van a tenderekével. A heti deviza- és kamatswap-aukciók révén ugyanis a jegybank a teljes gazdaság rövid, éven belül lejáró külső adósságát szerette volna csökkenteni a jegybanki nemzetközi tartalékok ideiglenes felhasználásával, amely révén mérséklődhetett volna az MNB kéthetes kötvény-állománya és így vesztesége is. A cél az lett volna, hogy a 4500 milliárd forintos kéthetes állomány 3600 milliárdra csökkenjen. Mivel az NHP első pillérében folyósított új beruházási és forgóeszköz hitelek automatikusan megnövelték a kéthetes állományt, így összességében nem 900, hanem 1325 milliárdnyi üzlet biztosította volna a kívánt cél elérését.

A kereskedelmi bankok azonban nem igazán voltak partnerei ebben a jegybanknak. A kezdeti érdektelenség után a jegybanknál még abban bíztak, hogy a banki döntéshozatali mechanizmusok lassúsága miatt majd augusztustól pörög fel a pénzintézetek aktivitása. De a kereskedelmi bankok a későbbiekben sem igazán éltek a lehetőséggel, mivel - banki forrásaink szerint - nem akarnak lemondani az olcsó külső forrásokról.

Az eredetileg nyár végéig tartó tenderkiírásokat a Monetáris Tanács tavaly augusztus végén visszavonásig, illetve 2,5 milliárd eurós szint eléréséig meghosszabbította.

55 hét: 12 üzlet

A 2013. június 3-a óta meghirdetett 55 tenderen (még hátra lesz a mai napon egy, illetve az utolsó, június 30-án) mindössze 12 alkalommal sikerült üzletet kötnie a jegybanknak a pénzintézetekkel. Ennek pont fele az, ami a harmadik pillér eredeti "élettartama" idején született, a másik fele pedig az augusztus végén bejelentett hosszabbításban.

Összesen bruttó 1,53 milliárd euró, vagyis 460 milliárd forint értékben kötöttek üzletet a bankok Matolcsyékkal, melyből 950 millió már lejárt állomány.

Lett volna még egy út... 

Amellett, hogy a bankok üzletelnek a jegybankkal, létezett volna egy másik, a kéthetes állomány csökkenéséhez vezető megoldás is, melyben az államnak is szerepe lett volna. Matolcsy azonban hiába hívta keringőre Varga Mihályt. (Lásd: Varga egyelőre nem keringőzik Matolcsyval)

Ekkor ugyanis az állam a lejáró devizahiteleket forintforrásokból finanszírozta volna. Ez úgy nézhetett volna ki, hogy a kormány a lejáró külső adósságának visszafizetését nem újabb devizakötvények kibocsátásával, hanem a jegybanki devizatartalékok felhasználásával oldja meg. Ebben az esetben az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a terveknél több forint alapú állampapírt adott volna el, azokat pedig a jegybank átváltotta volna devizára, amiből a törlesztés történt volna. A többlet forintkötvényeket a bankok vették volna meg, így csökkent volna a kéthetes állományuk. Ez a megoldás azonban a magasabb forintkamatok miatt növekvő kamatkiadásokat eredményezett volna a költségvetésnek. Vagyis végeredményben a kormány sem szeretett volna lemondani az olcsóbb finanszírozásról.

(A nemrég bejelentett önfinanszírozási koncepció is egyébként ezt a verziót erősítette meg, miután a kéthetes kötvények betétesítésével és az újabb swapeszközök bevezetésével az MNB a jegybankban parkoltatott pénzeket a fentieknél határozottabban tereli a magyar állampapírok irányába.)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!