4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra is a romló kilátások keltenek aggodalmat világszerte, így Magyarország számára jó hír, hogy már elérhető az Európai Unió által nyújtott 6,5 milliárd euró összegű középtávú pénzügyi támogatás, amely a magyar kormány pénzügyi és gazdaságpolitikai programjának megvalósítását szolgálja.

A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint Joaquín Almunia, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztosa szerdán, Veres János pénzügyminiszter és Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke pedig hétfőn látta el kézjegyével a dokumentumokat, amelyek az aláírással hatályba is léptek.

Az uniós hitel két évig áll Magyarország rendelkezésére, átlagos lejárata legfeljebb öt év. A támogatás négy részletben hívható le. Az uniós hitel első részletét várhatóan decemberben hívja le Magyarország - közölte a pénzügyminiszter. Veres János utalt arra: ebből az összegből nem lehet a vállalkozás számára forrást biztosítani.

Az IMF által nyújtott 12,5 milliárd euró összegű készenléti hitelről a pénzügyi tárca irányítója elmondta: annak első hányadát 2009 első negyedévében használják fel, az ország lejáró devizaadósságának megújítására. Az MNB elnöke a Napi Gazdaság szakmai konferenciáján úgy vélekedett, a pénzügyi válság azért sújtja erőteljesen Magyarországot, mert az ország növekedése lelassult, és növekedési kilátásai is gyengék. Magyarország ugyan az utóbbi két évben sokat javított egyensúlyi helyzetén, a lassú gazdasági növekedés miatt, jobban kitéve a mostani pénzügyi válságnak - magyarázta Simor András.

Az ország gazdasági stabilitásának megteremtését segítené, ha Magyarország minél előbb be tudna lépni az euró előszobáját jelentő ERM-2 árfolyamrendszerbe. Erről Veres János szerint a tárgyalások 2009-ben megkezdődhetnek. A pénzügyminiszter egy siófoki szakmai tanácskozáson elmondta: bízik abban, hogy Magyarországnak hamarosan lesz elfogadott költségvetése, hiszen enélkül komoly vagyonvesztést szenvedne el, és kérdésessé válna a további menedzselhetősége is. Hangsúlyozta, hogy egy felelős parlamentben a kisebbségi kormányzás ellenére is meg lehet hozni a gazdaságot stabilizáló  szükséges döntéseket. Rámutatott viszont arra, hogy megkerülhetetlen az önkormányzati, az adó- és a szociális rendszer reformja.

Ahogy a pénzügyi válság hatásai a reálszférában is érezhetővé válnak úgy válik egyre könyörtelenebbé a bankszektor a gazdaság más szereplőivel szemben. Egy szakmai konferencián elhangzott, miszerint a kereskedelmi bankok nem a múltbeli, hanem a jövőbeli várható teljesítmény alapján hitelezik a vállalkozásokat, a reálgazdaság szereplői csak a korábbinál drágábban képesek hitelhez jutni.

A globális pénzügyi válság és a nyomában járó gazdasági visszaesés kézzel fogható jele, hogy az Európai Parlament megszavazta csütörtökön Strasbourgban az EU "kormányának", az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, hogy 12 milliárd euróról emeljék 25 milliárdra a fizetési nehézségekkel küzdő, eurózónán kívüli uniós tagországok támogatására szolgáló keretet.

A londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) viszont minden eddiginél nagyobb értékű új finanszírozással kívánja segíteni jövőre a globális válságtól súlyosan érintett közép- és kelet-európai térséget. Így az EBRD az eddigi "kivonulási" folyamatot visszafordítva a közép-európai EU-tagállamok támogatását is növelni fogja, közölték csütörtökön a bank londoni székhelyén. Az MTI londoni értesülése szerint a támogatás növelését Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök kezdeményezte, amit az EBRD-nél csütörtökön megerősítettek.

Rigában bejelentették: Lettország is belépett azon országok sorába, amelyek a Nemzetközi Valutaalap(IMF) támogatását kérik a nemzetközi pénzügyi válság okozta problémáik áthidalására.

Ugyanakkor Franciaországban a stratégiai külföldi felvásárlásának megakadályozására önálló állami alapot hoznak létre 20 milliárd eurós alaptőkével - jelentette be Nicolas Sarkozy francia államfő az ország nyugati részében található Montrichard-ban, az EADS európai légi-, űr- és védelmi konzorcium egyik bedolgozó üzemében tett látogatásán.

Vlagyimir Putyin orosz kormányfő pedig az Egységes Oroszország párt X. kongresszusán - amely pártnak elnöke, bár nem tagja - bejelentette, hogy kormánya eldöntötte: egymilliárd dollárt ad a Nemzetközi Valutaalapba a válság miatt nehéz helyzetbe került országok megsegítésére. Továbbá hiteleket nyújt Indiának, Kínának és Fehéroroszországnak orosz árucikkek vásárlására.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!