3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyedi kormánydöntésekkel jött a pénz, amiért meg sem kellett izzadni.

Különös támogatásokat talált egyes cégeknél a Magyar Nemzet: egyes vállalkozásokhoz úgy érkezett állami pénz, hogy azért semmit sem kellett tenni, mert a feltételek már a szerződés aláírásának pillanatában teljesültek.

A lap az egyedi kormánydöntés alapján kötött támogatási szerződések körül vizsgálódott. Ezeknél három fő szempontnak kell megfelelniük a vállalkozásoknak: az állami támogatásért cserébe a bevételi cél meghatározása mellett szerződésben kell vállalniuk, hány új munkahelyet teremtenek, és hány százalékban alkalmaznak felsőfokú végzettségűeket.

Ehhez képest furán szerződtek például a Hell-csoport vállalkozásai. Az energiaitalokat gyártó vállalat négy cége kapott összesen 7 milliárd forintnyi állami támogatást, cserébe vállalták, hogy

  • 29,9 milliárd forintos beruházással
  • 172 főről 492 főre növelik a munkavállalói létszámot
  • és 2020-ra 27 milliárd forintra növelik az árbevételt.

A NAV nyilvántartása szerint azonban a négy cégnek már a szerződés aláírásának évében 30,4 milliárd forint volt az értékesítés nettó árbevétele, és a szerződéskötéskor már 600 munkavállalót alkalmazak.

A Continental Automotive Hungary Kft. sem éppen lehetetlen feladatba ment bele a támogatásért. Ők a veszprémi gyárukban vállaltak

  • 9,9 milliárd forintos kapacitásnövelő beruházást,
  • 1699 dolgozójuk mellé további 130 munkatárs felvételét,
  • és így az árbevétel 67 milliárd fölé emelését.

A szerződés tavalyi aláírásakor azonban a NAV szerint már 2023-an dolgoztak a gyárban, és a veszprémi üzem árbevétele 73 milliárd forint volt.

A Magyar Nemzet által megszerzett listán talán a dunaújvárosi székhelyű Takata az egyetlen, amely valóban munkahelyeket teremtett, vagyis nem a meglévő létszámra kapott támogatást. A megállapodásokat a kormány nevében a külügyminisztérium kötötte meg. A lap a Transparency International segítségével közérdekűadat-igénylési pert indított, hogy megismerhessék a döntéseket megalapozó dokumentumokat.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleményben reagált a Magyar Nemzet cikkére, melyet változtatás nélkül közlünk:

"A bázisértékek meghatározása nem a támogatási szerződés megkötéséhez fűződik, hanem a beruházás megkezdéséhez, amely sok esetben jóval a támogatási szerződés aláírása előtt, a támogatási döntéshozatali eljárás korábbi szakaszában megtörténik.

Ennek értelmében hibás és téves minden olyan megközelítés, amely a szerződés aláírásának időpontjához képest kéri számon a megteremtett munkahelyeket és beruházási költségeket.

Az uniós jogszabályok világosan kimondják: a munkahelyteremtést és a beruházási költségeket onnantól kezdve kell számolni, amikor egy cég elfogadja a kormány támogatási ajánlatát, és nem onnantól amikor a szerződést aláírják."

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!