4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Változatlan szinten, a csaknem két éve érvényes, 0,5 százalékos történelmi mélyponton hagyta alapkamatát csütörtöki kamatdöntő ülésén a Bank of England monetáris tanácsa. A döntés megfelelt az előzetes várakozásoknak.

A brit jegybank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - 2009 márciusa óta tartja fél százalékon irányadó kamatát, de már a 2009. januári fél százalékpontos csökkentéssel kialakult akkori, 1,50 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt. Az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban ugyanis soha nem süllyedt 2 százalék alá.

A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után 2009 utolsó negyedévében kezdett ismét növekedni. A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.

A növekedés azonban a legújabb adatok szerint alig egy év után megtorpant. A brit statisztikai hivatal nemrég közzétett, előzetes adatokra alapozott becslése szerint 2010 negyedik negyedévében ismét csökkent a brit gazdaság teljesítménye, mégpedig meglehetősen meredeken: a hazai össztermék (GDP) értéke 0,5 százalékkal esett vissza az előző negyedévvel összevetve.

Ez teljesen váratlanul érte a piacot. Az elemzők az utóbbi száz év leghidegebb brit decembere miatt várták ugyan a növekedési ütem lassulását, a konszenzusos előrejelzés azonban így is 0,2 százalékos negyedéves GDP-növekedést jósolt 2010 záró negyedévére.

Londoni pénzügyi szakelemzők szerint a vártnál sokkal rosszabb tavalyi negyedik negyedévi teljesítményadatok nyomán egyáltalán nem zárható ki az újabb recesszió a brit gazdaságban, és ebben a helyzetben egyelőre nem szabadna szigorítani a pénzügypolitikát.

A Bank of England azonban meglehetősen kényes helyzetben van, mivel az inflációs a kiújult recessziós veszéllyel együtt is gyorsul, és jelenleg csaknem kétszeresen haladja meg a célszintet: decemberben, éves összevetésben 3,7 százalék volt a novemberi 3,3 százalék után, ami egyes elemzői vélemények szerint most már kamatemelést indokolna.

A brit kormány által a Bank of England számára előírt, követendő éves inflációs cél 2 százalék.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) azt írta, hogy a fenntartható gazdasági növekedés elérése érdekében a brit jegybanknak legalább rövid távon tűrnie kellene a célnál magasabb inflációt.

Ha a Bank of England most kamatot emelne, azzal akadályozná a brit gazdaság "átegyensúlyozódását" a beruházás- és exportvezérelt növekedés felé. Mindemellett a magasabb alapkamat éppen olyan időszakban emelné a hitelköltségeket, amikor az ingatlanpiaci fellendülés is kifulladni látszik - áll a CEBR csütörtöki elemzésében.

A gazdasági stagnálás és az infláció együttes hatásainak súlyosságát illusztrálta a jegybank kormányzójának minapi előadása. Mervyn King egy üzleti rendezvényen közölte: a brit reálkeresetek a tavaly mért meredek visszaesés után még az idén is csökkenni fognak, és ennek következtében az átlagos brit alkalmazotti reálkereset 2011-ben valószínűleg nem fogja meghaladni a 2005-ben mért szintet.

A Bank of England kormányzója szerint Nagy-Britanniában az 1920-as évek óta nem volt példa arra, hogy a reálkeresetek hat évnyi időszakra vetítve csökkentek volna.

A Fitch Ratings tanulmánya szerint egész Európában emelkedik a stagfláció, vagyis a magas inflációval kísért lassú gazdasági növekedés kockázata, és meredeken erősödik az inflációs várakozás is.

A Fitch az európai kötvénypiaci befektetők körében elvégzett új, idei első negyedévi felmérésében kimutatta, hogy az európai piacon aktív kötvényalapok 55 százaléka tartja magasnak az inflációs kockázatot Európában a következő tizenkét hónapban. Ez több mint kétszeres megugrás egyetlen negyedév alatt, mivel a hitelminősítő előző, tavalyi utolsó negyedévi hasonló felmérése szerint az akkor megkérdezett kötvényalapok alig 22 százaléka nevezte magasnak az európai inflációs kockázatot, a tavalyi harmadik negyedévben pedig mindössze 12 százalékuk nyilatkozott így.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!