A brit jegybank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - tavaly március óta tartja fél százalékon irányadó kamatát, de már a tavaly januári fél százalékpontos csökkentéssel kialakult akkori, 1,50 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt, az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban ugyanis soha nem süllyedt 2 százalék alá.
A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után a tavalyi utolsó negyedévben kezdett ismét növekedni. A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.
A londoni elemzői közösségben mindazonáltal most már felmerült az esetleges kamatszigorítás lehetősége is, elsősorban a célszintet folyamatosan meghaladó éves infláció miatt. A brit kormány jelenleg azt írja elő a félfüggetlen Bank of Englandnek, hogy 2,0 százalékos tizenkét havi inflációs célt kövessen. Ha ettől lefelé vagy felfelé egy százalékpontnál nagyobb mértékben eltér az éves infláció, a jegybank vezetője levélben köteles magyarázatot adni a pénzügyminiszternek, így Mervyn King bankkormányzónak az idén egy kivételével mindegyik hónapban tollat kellett ragadnia a célnál jóval magasabb inflációs adatok miatt.
Az októberben mért éves infláció például 3,2 százalék, a szeptemberi 3,1 százalék volt Nagy-Britanniában.
Egyes elemzői vélemények szerint ugyanakkor ennek nem elsősorban a monetáris, hanem inkább a költségvetési politika az oka.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi tanácsadó cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a Bank of England monetáris tanácsának csütörtöki ülése után kiadott gyorselemzésében úgy számolt, hogy októberben a közvetett adóhatások kiszűrésével mindössze 1,6 százalék volt a fogyasztói szintű árinfláció. A ház szerint "nem biztos", hogy ebben a helyzetben "a kamatemelés lenne a legjobb gyógymód" a jelenlegi inflációs hullámra.
A CEBR szerint emellett korai lenne messzemenő következtetéseket levonni a vártnál élénkebb brit gazdasági fellendülésből is, mivel ennek legtöbb tényezője csak átmeneti, például az üzleti szféra raktárkészlet-ciklusának átfordulása, vagy az építőipar "fenntarthatatlanul erős" növekedése.
MTI