A brit jegybank - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - immár tizenkilencedik hónapja, tavaly március óta tartja fél százalékon a kamatszintet. Az abban a hónapban végrehajtott fél százalékpontos csökkentés az előző év októbere óta a hatodik volt.
A pénzügypolitikai enyhítési kurzus 5 százalékról indult, vagyis a brit központi alapkamat eddig 4,5 százalékponttal csökkent az éppen két évvel ezelőtti csúcsszintről.
Már a tavaly januári csökkentéssel kialakult akkori, 1,50 százalékos kamatszint is történelmi mélypont volt: az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban soha nem süllyedt 2 százalék alá.
A brit gazdaság rekordhosszúságú, hat negyedévig tartó recesszió után a tavalyi utolsó negyedévben ismét növekedni kezdett. A brit recesszió mélységi rekordot is döntött: a 2008-ban mért legutóbbi csúcspont és az elmúlt ciklus mélypontja között összesen 6,4 százalékkal zuhant a brit GDP-érték.
A növekedés azonban az utóbbi időben erősen meglódult: a brit statisztikai hivatal legutóbbi becslése szerint az idei második negyedévben 1,2 százalékkal bővült az előző három hónaphoz mérve a hazai össztermék az első negyedévi 0,3 százalékos plusz után. Ilyen gyors negyedéves GDP-emelkedést 2001 óta nem tapasztaltak Nagy-Britanniában.
Független londoni elemzők szerint azonban a brit kormány által tervezett drasztikus költségvetési kiigazítás miatt ez a lendület nem maradhat tartós.
A Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) nemrégiben kiadott negyedéves helyzetértékelése szerint a költségvetési intézkedések tervezett mértéke óhatatlanul növeli a "kettős mélypontú" recesszió veszélyét. A kamarai szövetség ezért felszólította a Bank of Englandet, hogy "legalább 2011 második negyedévéig" hagyja érvényben jelenlegi fél százalékos alapkamatát, és a gazdasági teljesítmény gyengülése esetén vegye fontolóra a kvantitatív enyhítés felújítását.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) azonban a Bank of England csütörtöki kamatdöntése után kiadott gyorselemzésében kiemelte, hogy az éves infláció jelenleg 3,1 százalékos, vagyis több mint egy százalékponttal magasabb a kormány által a jegybank számára követendőként előírt 2 százalékos középtávú célnál. A CEBR elemzői hangsúlyozzák azt is, hogy az éves összevetésű infláció az idei évben eddig - egy kivételével - minden hónapban egy százalékpontnál nagyobb mértékben meghaladta a kitűzött célt.
A Bank of England álláspontja ugyan változatlanul az, hogy a gyenge font és a külső élelmiszer-, valamint energiaár-sokkok miatt importált inflációról van szó, mindemellett azonban a font gyengesége eddig nem segítette elő a brit export érdemi növekedését, mivel a fő kereskedelmi partnerországokban is költségvetési megszorítások zajlanak - áll a CEBR csütörtöki elemzésében.
Mindent egybevetve a CEBR londoni elemzői - az inflációs nyomás ellenére - a kvantitatív enyhítés újrakezdésére számítanak. Előrejelzésük szerint az újabb jegybanki likviditási injekció akár a következő hónapban elindulhat, de a cég 2011 első negyedévét tartja valószínűbb időpontnak.
MTI