Az Európai Bizottság káros adóversenyt vizsgáló munkabizottsága úgy ítélte meg, nem EU-kompatibilis az a hazai szabály, mely szerint a kapcsolt vállalkozások esetén a kamatbevétel 50 százaléka adómentességet élvez. A döntés miatt azoknak a cégeknek, amelyek csoporton belüli finanszírozással foglalkoznak, lényegében duplájára emelkedne az adóterhük, ezért vélhetően más országokba helyeznék át tevékenységüket. A pénzügyminisztérium az Ecofin legutóbbi ülésén azt kérte tekintsék át újra az ügyet.
Szakértők szerint a lépés arra az eredményre vezethet, hogy hazánk öt-tíz évig halasztást kap a részleges adómentesség megszüntetése alól. A teljes képhez hozzátartozik, hogy az uniós tagsággal összefüggésben év végén megszűnik az offshore-szabályozás, így az adóteher érezhetően emelkedne. A jelenlegi 4 százalékos társaságiadó-kulcs 16 százalékra módosul (emellett elveszítik az iparűzési adó megfizetése alóli mentességüket), fennmarad a kamat- és jogdíjbevétel 50 százalékos adómentessége, 2006-tól pedig nem számít bele az iparűzési adó alapjába az említett két bevételi forma.
Szakértők szerint a mostani 4 százalék körüli kulcs megkétszereződne. Az offshore vállalatok "elvándorlása" úgy akadályozható meg, hogy a cégek más országban hoznak létre fióktelepet és ott folytatnak bizonyos tevékenységeket. Más ösztönzőkre is szükség lenne a megtartás érdekében. A holdingok megtelepedését szolgálná, ha a cégek adásvételével elért nyereség után nem kellene adót fizetni, persze az adott társaság más tevékenysége után fizetne közterhet, számol be a Világgazdaság.