2p

Meg kell őrizni az uniós kohéziós politika forrásait, és továbbra is a legfejletlenebb térségek felzárkóztatására kell összpontosítani - hangsúlyozta Martonyi János magyar külügyminiszter kedden újságíróknak, az uniós "általános ügyek tanácsaként" megtartott brüsszeli miniszteri eszmecsere után.

Az ülés napirendjén a december 9-i EU-csúcs előkészítése mellett a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló "pénzügyi perspektíva", vagyis költségvetési keretterv megvitatása szerepelt. Ezen belül hangsúlyosak voltak azok a viták, amelyek a kohéziós, valamint a mezőgazdasági támogatási politika pénzügyi feltételeinek átalakítását célozzák.

Az Európai Bizottság ezzel kapcsolatos javaslatait illetően Magyarországnak fenntartásai vannak, mert az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény által indítványozott módosítások nyomán Magyarország kevesebb forráshoz jutna hozzá, mint a mostani feltételrendszer változatlanul hagyása mellett. Az egyik korlátozó tényező a kohéziós támogatás összegének a GDP 2,5 százalékában való maximálása.

Martonyi János szerint a kohéziós politika módosítására vonatkozó bizottsági javaslatok nyomán a támogatások a jelenleginél kevésbé koncentrálódnának a legelmaradottabb uniós régiókra.

Magyarország számos kifogásának egyike az - mutatott rá a miniszter -, hogy a támogatások úgynevezett makropénzügyi feltételekhez kötése esetén egyes régiókat olyasmiért büntetnének, amiben nem vétkesek, nevezetesen azért, hogy hazájuk központi kormányzata nem folytat eléggé felelősségteljes pénzügyi politikát.

"Tisztességes, kiegyensúlyozott kondicionalitást tudunk elfogadni" - fogalmazott Martonyi János.

Magyarországnak a mezőgazdasági támogatási politika átalakítását illetően is vannak kifogásai, bár ezek nem annyira markánsak, mint a kohéziós politika ügyében.

A külügyminiszter beszámolt arról is, hogy a decemberi EU-csúcson a gazdaságpolitikai kérdések állnak majd az előtérben.  Szavaiból kiderült, a mostani miniszteri előkészítő tanácskozáson többen hangsúlyozták: az EU alapszerződésének esetleges módosítása csakis a mind a 27 EU-tagállamra kiterjedő körben képzelhető el - vagyis a tagállamok szűkebb köre, így például a 17 euróövezeti ország önmagában nem állapodhat meg az általános uniós játékszabályok megváltoztatásában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!