A JP Morgan londoni befektetési részlegének elemzői a KSH pénteki adatismertetését kommentálva közölték: továbbra is helytállónak tartják azt a várakozásukat, hogy a növekedési lendület jórészt stabil marad, és a jelenlegi negyedévben 3 százalékos negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített növekedéshez lesz elegendő.
A ház 2015 egészére 3,2 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban.
A JP Morgan londoni elemzői szerint a növekedési lendület stabilitására utal az Európai Bizottság gazdasági hangulati felmérése is, amely szélesebb bázisra alapul, mint a feldolgozószektorra korlátozódó beszerzésimenedzser-index (BMI).
A cég elemzői szerint a felülvizsgált GDP-adatsor várhatóan semleges hatást gyakorol a monetáris politikára. A növekedés jelentősen meghaladja a hosszú távú potenciált, amely a JP Morgan becslése szerint 1,5-2,0 százalék között lehet, ami a magyar gazdaságban érvényesülő erősen dezinflációs hatású negatív kibocsátási rés gyors ütemű bezáródására utal. Az első negyedévi növekedés szerkezetéből azonban a ház londoni elemzői szerint az a következtetés vonható le, hogy a magyar gazdaságban egy ideig még nem várható jelentősebb inflációs nyomás megjelenése.
Mindezek alapján a JP Morgan közgazdászai azt várják, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) továbbra is laza monetáris kondíciók fenntartására törekszik, feltéve, hogy a maginfláció és a bérkiáramlás növekedése mérsékelt ütemű marad.
Más nagy londoni házak is jósolnak 3 százalék feletti idei magyar gazdasági növekedést és folytatódó monetáris enyhítést.
A Morgan Stanley elemzői a közép- és kelet-európai térség gazdasági kilátásairól összeállított új előrejelzésükben közölték, hogy a magyar gazdaságban az idén 3,5 százalékos növekedést sem tartanak kizártnak. A ház jövőre lassabb, 2,5 százalékos magyarországi GDP-növekedéssel számol, de a cég mindkét előrejelzését javította, korábbi prognózisa ugyanis 2015-re 2,9 százalékos, 2016-ra 2,3 százalékos GDP-növekedést valószínűsített a magyar gazdaságban.
A Morgan Stanley elemzői közölték: ezzel együtt is változatlanul lefelé ható kockázatokat látnak arra az előrejelzésükre, hogy az MNB monetáris enyhítési ciklusa 1,50 százalékos alapkamaton véget ér.
A cég szerint az MNB továbbra is enyhítésre hajló alapállása "az 1,00 százalékos alapkamat felé tartó" további kamatcsökkentések előtt is megnyithatja az utat, feltéve, hogy kedvező marad a kockázati háttér, és a magyar befektetési eszközök jól teljesítenek.
A Bank of America-Merrill Lynch előrejelzése szerint az MNB alapkamata 2015 végére 1,35 százalékig süllyed a jelenlegi 1,65 százalékról. E cég szerint azonban az a feltétele ennek, hogy addig ne romoljon markánsan a globális kockázatvállalási hangulat.
A Goldman Sachs (GS) elemzői azzal számolnak, hogy az MNB monetáris tanácsa 1,25 százalékos alapkamaton fejezi be a jelenlegi enyhítési ciklust, bár pénteki előrejelzésük szerint az MNB monetáris eszköztárának e héten bejelentett átalakítása gyakorolhat bizonyos felfelé ható kockázatot a cég e prognózisára.
A GS londoni elemzői szerint ugyanakkor az MNB enyhítésre hajló alapállását alátámasztó tényezők között van, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő nemrég pozitívra javította Magyarország államadós-osztályzatainak kilátását.
MTI