A 25 bázispontos csökkentés után 5 százalék lett hazánkban a jegybanki alapkamat szintje, amire még soha eddig nem volt példa.
A lépés nagy meglepetést nem okozott, hiszen a piaci szereplők erre számítottak, bár némi kételyt azért okozott a 305 forintos szint körül mozgó euró. Emiatt ugyanis felmerült annak is a minimális esélye, hogy bár a makrogazdasági adatok alátámasztják a kamatvágást, a gyenge forint inkább óvatosságra intheti a tanácstagokat, ha ez utóbbit tartják fontosabb motívumnak.
Az Equilor szerint lassan azonban kimerülhet a monetáris lazítási ciklus, szerintünk idén 4,5 százalékig csökkenti a jegybank az irányadó rátát. Ezt a szintet jelölték meg még tavaly a külső monetáris tanács tagok, mint egyensúlyi kamatszintet Magyarországon. Jelenleg pedig ők alkotják a legnagyobb homogén frakciót a 9 fős Monetáris Tanácsban. A jelenlegi ütem mellett a 4,5 százalék a májusi döntés során már meglesz. Ekkor valószínűleg szünetet tart az MNB, és megvizsgálja, hogy középtávon hogyan hatnak a kamatcsökkentések.
Az Equilor szerint már a tavasz folyamán előkerülhetnek nem-konvencionális monetáris politikai elemek. Legvalószínűbbnek a brit "funding for lending” típusú programot tartják, melynek keretében a hitelezési aktivitásukat jelentősen növelő bankok olcsóbb jegybanki forrásra tehetnek szert. Ezen kívül felmerülhet egy vállalati hitelezést élénkítő tervezet is, amit leginkább a Magyar Fejlesztési Bankkal való együttműködésben tudnának elképzelni. Ennek keretében az állami bank hitelt nyújtana a vállalatoknak, melyeket értékpapírosítva az MNB vásárolna meg a másodlagos piacon.
Erősödik a forint
Bár már a kamatdöntés előtt egy órával erősödött a forint, a 25 bázispontos csökkentés tovább lendítette a hazai devizát, és jelenleg 304 forint alatt van az euró jegyzése.
mfor.hu