Jelenleg semmi másról nincs szó, mint pénzügyi konszolidációról. A nyugdíjrendszer jövőjéről széles társadalmi párbeszédet kellene folytatni - kritizálták a kormány lépését a szakszervezetek az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén. A nemzetgazdasági miniszter szerint a járulékok befagyasztása miatt senkit nem fog kár érni, mindenkinek jóváírják a kieső összeget.
Ránk kényszerített, hibás rendszer
"Számszakilag tökéletesen értjük, miről szól a magánnyugdíjpénztári járulékok befagyasztása, le tudjuk vezetni, miért jó ez a költségvetésnek idén" - mondta az OÉT pénteki ülésén Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke. Ugyanakkor a szakszervezetek szerint a nyugdíjrendszer jövőjéről széles társadalmi párbeszédet kellene folytatni.
Pataky szerint jelenleg semmi másról nem szól a dolog, mint a pénzügyi konszolidációról, a költségvetésnek pénzre volt szüksége. A munkavállalói oldal képviselője hozzátette: van víziójuk arról, hogy az emberek a kormány lépéseinek hatására önként menekülnek majd a pénztáraktól. Az MSZOSZ elnöke szerint fontos lenne, hogy a részleteket ismerjék: pontosan meddig tart a járulékok befagyasztása és az emberek hogyan kapják majd vissza a pénzüket.
"A magánnyugdíjpénztári rendszer óriási fiaskó, ezt be kell látni" - mondta válaszában Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter szerint a magyar nyugdíjrendszer problémája az, hogy hiányzik egymillió munakhely és egymillió gyermek.
"A kilencvenes években ránk erőltetett rendszer nem oldotta meg a problémát. Az államnak jelenleg 600 milliárd forinttal kell kipótolnia az állami nyugdíjkasszát, ebből 360 milliárd azért terheli a költségvetést, mert az emberek a magánpénztárakba utalják a pénzüket" - hangsúlyozta Matolcsy. Szerinte ez a rendszer fenntarthatatlan, nem véletlen, hogy a nálunk gazdagabb országokban sincs kötelező nyugdíjpénztári rendszer.
A nemzetgazdasági miniszer szerint a járulékok befagyasztása miatt mindenkit kárpótolni kell. Aki vállalja, hogy nem lép vissza az állami rendszerbe, az vállalja a pénztárakkal járó kockázatokat, azonban a döntéseiket tiszteletben kell tartani, a pénzt jóvá kell írni a számlájukon.
Nagyjából egy héten belül ez a harmadik hivatalos kormányzati álláspont nyugdíjügyben, de legalább Matolcsy következetes, hiszen ő a múlt héten is azt mondta, hogy mindenki kárpótolva lesz. Orbán Viktor ezzel ellentétben a héten arról beszélt, hogy csak azoknak írják majd jóvá a kieső járulékot, akik visszalépnek az állami rendszerbe (Nyugdíj-ügy: mást mond Orbán, mint amit az emberei ígértek).
2013-tól az EU élvonalába tartozhatunk
Matolcsy szerint ha az idei költségvetést vizsgáljuk, akkor éveket kell visszamennünk az időben, hiszen a problémák még 2004-ben kezdődtek. "A tavalyi költségvetés már csak úgy volt tartható, hogy az előző kormány bevételeket hozott előre és kiadásokat tolt át az idei évre. A kormányváltás után, az év közepén kellett azzal szembesülnünk, hogy nagyságrendileg 500 milliárd forint hiányzik" - mondta.
A nemzetgazdasági miniszter szerint ebben a helyzetben két dolgot tehetett a kormány: vagy egy ekkora megszorító csomagot vezet be, vagy válságadókkal növeli bevételeit, és kiadáscsökkentéssel is javítja az egyenleget. "Az uniós túlzott deficit eljárás miatt tartani kell idén a 3,8 százalékos hiánycélt, Magyarország ezt százszázalékos biztonsággal tartani is fogja" - szögezte le a miniszter.
A jövőről Matolcsy elmondta: a következő két évben fenntartják a bevezetett válságadókat, melyekkel stabilizálják a bevételi oldalt. A kiadásokat reálértéken befagyasztják, illetve ahol lehet, csökkentik. Ennek köszönhetően a bruttó nemzeti össztermék 2013-ra 10-15 százalékkal lesz magasabb, hazánk onnan kezdve belép az évi 4-6 százalékos növekedési sávba, amivel az EU három-négy legjobban teljesítő országa közé kerülhetünk.
A munkavállalói oldal képviseletében az MSZOSZ elnöke hozzátette: a szakszervezetek értékelik azt, hogy a kormány nem olyan megszorításokat jelentett be, melyek közvetlenül érintik az embereket és a munkavállalókat. Ugyanakkor a válságadókkal kapcsolatban vannak aggályaik, ugyanis több szektorban jelezték már a vállalkozók, hogy ezek miatt az extra terhek miatt ne számítsanak sok jóra a bértárgyalásokon és a létszámot is felül kell vizsgálni. "Éppen ezért a meghozott intézkedések komolyan veszélyeztetik a munkahelyteremtés célját, melyet éppen a kormány tűzött zászlajára" - mondta Pataky Péter.
A munkaadók képviseletében Rolek Ferenc szólt hozzá a témához. Szerinte a vállalkozások a jogszabályi keretek között biztosan megpróbálják majd áthárítani a válságadót a fogyasztókra. Matolcsy szerint ez teljesen természetes, mint ahogy az is, hogy a kormány megpróbálja majd megakadályozni ezt.
Beke Károly
mfor.hu