Az még nem körvonalazódott, hogy pontosan mit is fog csinálni a jegybank a vezetőváltást követően, bár Matolcsy György, az MNB elnöke kifejtette, hogy a gazdaság talpraállítását eddig még nem használt, új eszközökkel támogathatja. Első feladatai egyike viszont a szervezet teljes átalakítása volt, melynek során nemcsak új főigazgatót nevezett ki, növelte a hierarchiát, de olyan elismert szakemberektől is megvált, mint például Csermely Ágnes, Benczúr Péter, vagy Gereben Áron - írja a Reuters hírügynökség. A lapnak nyilatkozó forrás ugyanakkor megjegyzi azt is, hogy több szakértőt is meghagyott Matolcsy, sőt újakat is hozott, például Palotai Dániel, aki a Nemzetgazdasági Minisztériumban a makrogazdasági osztályt irányította.
A Reuters-nek nyilatkozó egyik névtelenséget kérő forrás szerint "szürreális" és "brutálisan arrogáns", ahogy a szervezeti átalakítások zajlanak. A Matolcsyval újonnan érkezők szaladgálnak a folyosókon, képeket készítenek az alkalmazottak szobáiban, de senkivel sem osztanak meg az információkat. A bizonytalanságot lehet érezni, és az emberek megfélemlítésként élik meg a változásokat - fogalmazott az egyik forrás.
A hírügynökségnek nyilatkozók szerint a személyi változások abba az irányba mutatnak, hogy jelentősen meg fog változni a jegybankon belüli, professzionalitásra épülő kultúra, ami eddig a legjobb közgazdasági elemzési műhellyé tette az intézményt az országban. Egy névtelenséget kérő jegybanki forrás szerint "eddig olyan kultúra volt a jegybankon belül, hogy bárki megmondhatta az elnöknek, ha nem volt igaza. Senki sem félt kinyilvánítani a nézeteit még akkor sem, ha az szembement az elnökével, vagy az alelnökökével". Egy másik forrás szerint a jelentősen megnőtt hierarchia révén Matolcsy sokkal kevésbé lesz elérhető a dolgozók számára, ez pedig a döntéshozatalt is lassíthatja.
A befektetők pedig nemcsak az unortodox eszközöktől tartanak, de attól is, hogy az új vezetés elfojtja majd a szakmai vitákat. A Reuters szerint Matolcsy eddigi intézkedései is abba az irányba mutatnak, hogy olyan szervezetet szeretne, mely nem kérdőjelezi meg a döntéseit. Így a jegybank, mint a kormányzati lépések fékje, nem működhet olyan intézkedések esetén, melyek a forint gyengülését okozhatnák.
Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője arra emlékeztetett a cikkben, hogy Matolcsy miniszterként is nagyon keveset nyilatkozott, ritkán adott interjúkat, tartott sajtótájékoztatókat, mindez pedig a transzparens működés hiányát mutatja. A szakember úgy véli, hogy drasztikus mértékben csökken majd a jegybank által publikált szakmai anyagok száma, és azokban sem lesz kritika a kormány irányába. A legfőbb veszély szerinte, hogy "a gazdaságpolitikai változások lekerülnek a radarról, ahogy haladunk az unortodoxia útján".
mfor.hu