Matolcsy György szokásos Heti válaszban megjelent cikkében ezúttal saját évértékelőt tartott. Úgy véli, hogy 2013 elején lezárult egy korszak a magyar gazdaságpolitikában. Az ország ugyanis bizonyította, hogy IMF nélkül is képes magát finanszírozni, pénzügyi konszolidációt hajtott végre, és az államadósságot is csökkentette. "Ez óriási bravúr, igazi gazdaságtörténeti fordulat" - hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter.
"Ha nem sikerül IMF/EU nélkül konszolidálni az államot, akkor meg kellett volna fizetnünk a külső segítség árát: elveszett volna a kétharmad adta történelmi esély az ország teljes megújítására" - utal arra, hogy 2010-ben csődközeli országot vett át a kormány, melyen csak a nemzetközi szervezet segíthetett volna.
Matolcsy felidézi, hogy az IMF/EU-szerződés elvetésével tágították a politika és gazdaságpolitika mozgásterét és megkezdték a "magyar modell" megépítését, mely "megszorító politika nélkül éri el a költségvetési egyensúly helyreállását, az államadósság, az országadósság csökkenését, a foglalkoztatás bővülését, megőrzi a folyó fizetési mérleg többletét, és lép a népesedési fordulat felé".
És át is tér az elmúlt szűk három évre.
2010 és 2012 között 4 százalékkal nőttek a reálkeresetek, ami csak megerősítette a kormányzatot. Ezért is "csendesebbek nálunk az utcák" - teszi hozzá. Matolcsy szerint azonban a nem hagyományos magyar gazdaságpolitikának is van ára, a kormány által választott gazdasági eszközök ugyanis erős érdekcsoportok ellenállásába ütköztek, a nagy uniós üzleti csoportok pedig nyomás alatt tartják a kormányt. "Ez áll a médiatámadások, a kötelezettségszegési eljárások, a leminősítések és a politikai támadások mögött" - árulja el.
mfor.hu