7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági miniszter felfedte a jövő évi büdzsé sarokszámait. A tervek szerint a kormány megduplázza a tranzakciós illeték bevételét. Kövesse az eseményeket percről percre az mfor.hu-n!

Tudósításunkat ezzel zárjuk. 

14:42

"Az egészségügy finanszírozásában a következő hetekben áttörést érhetünk el, a zárószavazás előtt még további egyeztetések zajlanak arról, hogy lehetne az egészségügy finanszírozását biztossá tenni" - hangzik el. A telefonadó kapcsán Matolcsy kiemeli: verseny lesz a piacon, hiszen már most vannak olyan szolgáltatók, akik bejelentették, hogy nem hárítják át a terhet. 

14:37

"Azért tárgyalunk, mert olyan megoldásokat szeretnénk találni, melyek a növekedés szempontjából legfontosabb pontokon bővítik a hitelezést" - mondja Matolcsy. Szerinte Magyarország most áll át egy olyan rendszerre, melyben a hitel egyre kevésbé fontos, a megtakarításokra és tőkére épül, de azt el kell ismerni, hogy "hitel nélkül nem megy". 

14:35

"Van tárgyalási mozgástér a bankok és a kormány részéről is. A bankrendszernek fontos lenne, hogy kivezessük a bankadót, de mindenki arra figyel, mit lép az Unió, ma egy sor uniós ország szeretne tranzakciós adót bevezetni" - vázolja fel a miniszter. 

14:32

A tranzakciós illeték kulcsa nem lesz magasabb, a bázis sem kerül kiszélesítésre - mondja újságírói kérdésre Matolcsy. Hozzáteszi: továbbra is tárgyalnak a Bankszövetséggel, a jelenleg a parlament előtt lévő javaslat 300-400 milliárdos bevételt jelentene. A bankokkal való tárgyalásokon szó van a bankadó teljes kivezetéséről, ami 60 milliárdot jelentene. Emellett tárgyalási pont a tranzakciós adó felső korláta és egy növekedési paktum, valamint egy új otthonteremtési program - sorolja Matolcsy. 

14:30

A költségvetés sarokszámairól július 13-án szavaz a parlament, majd a teljes büdzséről szeptember 23-án - mondja a miniszter. 

14:26

A miniszter szerint 2010-ben azonnali pénzügyi csődhelyzetből sikerült szokatlan intézkedésekkel kijönni.  Szerinte ezzel a költségvetéssel sorozatban a harmadik évben leszünk az EU tagállamainak első harmadában.A kormány azt várja, hogy két lépésben kikerüljünk a túlzott deficit-eljárás alól. Az első lépés június 22-én lehet, amikor a kohéziós forrásokról hozhat kedvező döntést az Európai Bizottság, majd jövő tavasszal hivatalosan is megszűnhet az eljárás. 

14:24

"A kormány azt várja a költségvetéstől, hogy az eurózóna válsága közepette fejezzük be a pénzügyi konszolidációt. Ez komoly bravúr lesz, ha sikerül végrehajtani" - mondja a nemzetgazdasági miniszter. 

14:22

"Az eredeti költségvetésben 130 milliárd forintnyi tranzakciós illetékkel számoltunk, ezt most 280 milliárdra emeljük, innen lesznek a többlettartalékok" - jelenti be Matolcsy.További 20 milliárd forint bevétel származik a közszféra hatékonyságjavulásából, mintegy 250 ezer állami alkalmazott visszatér a központi körbe, az ő körükben 62 év felett kötelező nyugdíjba vonulást rendel el a kormány. Ez nagyjából 10-11 ezer fővel csökkenti a közszféra állományát, ami 20 milliárdos megtakarítást jelent. 

14:20

"15 500 milliárd forint lehet a költségvetés kiadása, a hiány pedig 660 milliárd forint lehet, ami a jövő évre várt GDP 2,2 százaléka" - emeli ki Matolcsy. Hozzáteszi: az első tervhez képest 170 milliárddal emelték meg a kiadási főösszeget, ebből 120 milliárdot az államigazgatás költhet el pluszban. Emellett a növekedési kockázatok miatt 50 milliárd forinttal 100 milliárdra emelték az Országvédelmi Alapot, emellett van egy szintén 100 milliárd forintos általános tartalék. Ezzel a kormány részben megfelelt a Költségvetési Tanács kérésének, mely szerint nagyobb tartalék kell.

14:18

A folyó fizetési mérleg mintegy 4 százalékos többletet mutathat a kormány tervei szerint az idei 2 százalékos szufficit után. Ebben az ipari export bővülése mellett szerepe van az EU-forrásoknak is. 

14:17

A költségvetés tervezete holnap lesz nyilvános, akkor nyújtja be a kormány a parlamentnek. Jövőre azzal számolnak, hogy 100 ezernél több új teljes állású munkahely jön létre, így 3,9 millió fölé emelkedhet a foglalkoztatottak száma, amire utoljára 2007-ben volt példa. 

14:15

Az árfolyamprognózist változatlanul hagyta a kormány, a költségvetést 299,40 forintos euróárfolyam mellett számolták ki. Az inflációban 4,2 százalékos adatot vár jövőre a kormány, a beruházások pedig kismértékben növekedhetnek. Ehhez az is hozzájárul, hogy a kormány 1600-1800 milliárd forintos uniós forrás lehívásával számol jövőre.

14:12

2013-ban még mindig szerény, de már érzékelhető, 1,6 százalékos növekedéssel számol a kormány, szilárd véleménye szerint a jövő év már egy beruházási fordulaton alapuló növekedési fordulat lehet. Ehhez szükséges az, hogy a német gazdaság ne essen vissza, és az eurózóna déli területein megoldódjon a válság. "Ugyanakkor mára már biztossá vált, hogy a magyar gazdaság előbb fog növekedni, mint hogy az eurózóna válsága megoldódjon" - emeli ki. 

A 2,2 százalékos deficitcélhoz is tartja magát a kormány jövőre, az elsődleges egyenleg pedig 2 százalékos többletet mutathat. Emellett az államadósság GDP-arányos mértéke jövőre 78-ról 76 százalékra csökkenhet - sorolja a számokat Matolcsy. 

14:10

"2012-ben sikerült Magyarországot eltávolítanunk az eurózóna déli sávjának válságzónájától, visszakapaszkodóban vagyunk a visegrádi négyek átlagához. Az év óriási eredménye, hogy a költségvetési hiányt döntően saját erőbnől sikerül jóval 3 százalék alatt tartani, csökken az államadósságunk, a foglalkoztatás ha szerény mértékben is, de bővül" - sorolja az eredményeket a nemzetgazdasági miniszter.

14:08

Biztonságot és kiszámíthatóságot jelent, hogy már az év közepén rendelkezünk majd a költségvetés alapszámaival, sarokszámaival és fejezeti végszámaival - mondta Matolcsy György. Hozzáteszi, hogy az első negyedéves GDP-adat után biztos, hogy stagnáló gazdaságra kell idén felkészülni, az év első felében még visszaesés lehet, de reményeik szerint az év második felében már növekedés következik.Matolcsy szerint a stagnálásba egy százalékig fér bele visszaesés, de erre nem számítanak.

14:07

2013 az emelkedés éve, mindenki számára látható lesz, hogy a stabilizálódás után Magyarország megindul felfelé. 

14:05

A kormány tegnapi ülésén megtárgyalta a 2013-as költségvetés tervezetét. Világosan definiálta, hogy a költségvetésnek iránytűként kell funkcionálnia az európai válság tengerén. A büdzsének kiszámíthatónak kell lennie és stabilitást kell biztosítania Magyarország számára, úgy is felfogható, mint az európai válságra adott magyar válasz - emeli ki Giró-Szász András kormányszóvivő. 

Giró-Szász kiemeli: az eddigi eredmnényeket az Európai Unió is elismeri, valószínűleg hamarosan megszünteti velünk szemben a túlzott deficit-eljárást. 

Háttér

A 2013-as költségvetés alapjait valószínűleg a tavasszal bemutatott Széll Kálmán Terv 2.0 és az idei konvergencia program fektette le, így a kormány minden bizonnyal számol a pénzügyi tranzakciós illetékből, a telefonadóból, az elektronikus útdíjból és a kiterjesztett Robin Hood-adóból származó bevételekkel. Ugyanakkor vannak még nyitott kérdések, hiszen a miniszterelnök éppen a napokban jelentette be, hogy esetleg teljesen kivezetésre kerülhet a bankadó jövőre, vagyis a korábbi tervekkel ellentétben nem csak megfeleződik a szektor terhe.

A konvergencia programban a kormány jövőre 2,2 százalékos költségvetési hiányt célzott meg és 1,6 százalékos gazdasági növekedéssel számolt. Szakemberek szerint éppen a növekedés elmaradása veszélyeztetheti a kitűzött deficitcélt, ezért komoly tartalékokat kell beépíteni a büdzsébe a kockázatok ellensúlyozására. A Széll Kálmán Terv 2.0 egyébként az idei évhez képest 410-510 milliárd forintos költségvetési kiigazítást irányozott elő 2013-ra, ezzel tervezi a kormány kiváltani a 2010-ben bevezetett különadókat.

Sajtóhírek szerint a költségvetési törvény tervezetét pénteken nyújthatja be a kormány az Országgyűlésnek, majd a képviselők július 9-én kezdhetik tárgyalni azt. Ezt követően a fő számokat egy héten belül el is fogadhatják, a részletek viszont csak őszre maradnak. Korábban Orbán Viktor azzal indokolta a sietséget, hogy a következő időszak bizonytalannak tűnik az európai válság miatt, ezért jó előre el kell készíteni a 2013-as terveket.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!