A sajtótájékoztatón elhangzott legfontosabb információkat összefoglalása:
A mai kormányülésen fontos döntések születtek a nemzetgazdasági miniszter szerint. Eldőlt, hogy bevezetésre kerül a pénzügyi tranzakciós adó, júliustól a távközlési adó, és a biztosítási adó is. Apróbb részletek még változhatnak, ám a korábban már sajtóban elhangzott információk megfelelnek a valóságnak, már ami az adók alanyát és mértékét illeti. Ami újdonság, hogy a kormány egy háromkulcsos társasági adó kidolgozásán fáradozik, ami gyakorlatilag egy 30 százalékos kulcs bevezetését jelentené.
A jövőben azonban további adóemelésekre nem kell számítani, sőt a 2010-ben élő 58 adónem után a jövőben 51 adónem lesz Magyarországon. Az adórendszert ráadásul a jövedelmet terhelő adók helyett fogyasztási adókra épülővé kívánják tenni.
A nemzetgazdasági miniszter szerint egy növekedési fordulat előtt áll Magyarország, a következő lépés pedig a fogyasztási fordulat megvalósítása lesz 2014-től. Ám még ezelőtt az export- és beruházásnövekedésre kíván a kormány hangsúlyt fektetni.
16:08 A sajtótájékoztató véget ért.
16:05
"Ez a növekedés szempontjából egy stagnálás közeli év lesz, de a kormány törekszik arra, hogy a bankrendszerből kiáramló forrásokat részben kiegyensúlyozza különböző üzleti tranzakciókkal. Ilyen volt például a MFB kétszeri tőkeemelése. A legnagyobb reményeket azonban az Eximbank és a Mehib más módon való működésétől várjuk. Nem nyugszunk bele, hogy lassulnak az exportpiacok, lassul az Unió, Kína, csődhullámban a gazdaság egy része" - részletezte Matolcsy a jelenlegi gazdasági helyzetet és a közeljövőt. "Megkísérlünk forrásbővítést végrehajtani, kifejezetten az export területén" - tette hozzá. A keletre való nyitás eszméje alatt tehát nem a fogyasztásnövelés most az elsődleges szempont.
16:03
Közben a 30 százalékos társasági adó hírére zuhan a Mol-részvény árfolyama: most 16 060 forinton áll, ami 4,66 százalékkal alacsonyabb a keddi záróértéknél.
15:48
A válság neheze még hátravan Matolcsy szerint. Az elmúlt években azonban mi kikerültünk a csődközeli helyzetből, hiszen 2010-ben a magyar gazdaságot a görögnél rosszabbnak ítélték meg.
15:45
Az IMF-fel jövőben kezdődő tárgyalások mindenre kiterjednek majd a minimálbértől kezdve az új adókig. Az előzetes visszajelzések az intézkedéseinkkel kapcsolatban azonban biztatóak a kormány szerint - válaszolta újságíró kérdésre a nemzetgazdasági miniszter.
15:42
Amennyiben a bankrendszer bővíti a hitelezését, azt leírhatja a bankadóból. Ezért a kormány arra számít, hogy a bankokkal való megállapodásnak köszönhetően a 60 milliárdos bankadó eltűnik a leírásnak köszönhetően. Ez egy óriási lehetőség, és vélhetően a következő hetek tárgyalásai erről fognak szólni.
15:39
A gazdasági növekedés szempontjából biztonságos a tranzakciós adó bevezetése, hiszen, ha az államháztartás biztonságban van, az jó a növekedésnek. A most életben lévő bankadó nem volt lényeges hatással a gazdaságra a miniszter szerint. Az elmúlt öt negyedévben 1500 milliárd forintos likviditási szűkítést hajtott végre a bankrendszer, de ez nem a bankadóval magyarázható, hanem az anyabankok forráskivonásának.
Az új adók beépülnek a gazdaságba, kiszámíthatók, biztonságosak, és a jövőben még több jövedelmet terhelő adócsökkentés várható, hiszen a jövőben a forgalmi típusú adórendszerre állunk át - mondta Matolcsy.
15:36
A magánszemély 700 forint feletti távközlési adóját a szolgáltatónak kell állnia, de egy átlagos fogyasztót nagyjából havi 300 forinttal terhelheti.
15:32
Mind a pénzintézetek, mind a távközlési cégek megpróbálhatják átterhelni az új adókat a fogyasztókra, de az fog történni, mint a bankadó és a baleseti adó esetében: iszonyatosan nagy a verseny, tehát technikailag ez nem fog sikerülni. A verseny ugyanis nem fogja mindezt engedni a kormány szerint.
"Az új adók esetében azonban még a részletek változhatnak, hiszen folynak az egyeztetések. Az viszont döntés, hogy július elsejétől életbe lép a távközlési adó, ténylegesen viszont csak augusztustól jelenik meg".
15:31
Ha sikerül végrehajtani a növekedési trendfordulót, akkor 2014-től egy fogyasztási trendforduló mehet végbe a miniszter szerint.
15:27
A biztosítási adóból a korábbi, kivezetésre kerülő adókból befolyó bevétel helyett 15 milliárddal több folyhat be a költségvetésbe a miniszter szerint.
"Magyarország befejezi az államháztartás megújítását és befejezi a költségvetés konszolidációját. Erre kevés ország lesz képes az Unióban. Furcsa, de már most sorozatosan keresnek bennünket a különböző uniós tagállamokból, hogy az izgalmas, új megoldásaink felől érdeklődjenek. Érzik, hogy választ találhatnak a megszorító központú intézkedések helyetti bevételnövelő gazdaságpolitikával kapcsolatban" - hangsúlyozta.
"Az elért eredményeink is azoknak köszönhetők, hogy nem engedtünk és nem a megszorítások mellett döntöttünk" - emelte ki Matolcsy.
15:26
A teljes, 600 ezer milliárdos forgalmi körből mindössze 130 ezer milliárdos részt terhel a pénzügyi tranzakciós adó - emelte ki Matolcsy.
15:24
A Kereskedelmi és Iparkamara javaslata szerint a vállalkozások 5 millió forint feletti összeg esetén átutalás formájában kötelesek rendezni a számlájukat. A miniszter szerint már egymillió forintos határra is voltak javaslatok, de ezt elvetették, ahogy azt is, hogy a magánszemélyekre is terjesszék ki a kötelező pénzügyi utalást. "Ezt nem tartottuk volna méltányosnak, tisztességesnek, igazságosnak" - hangsúlyozta Matolcsy.
15:20
A pénzügyi tranzakciós adó bevezetését Matolcsy szerint az Unió is javasolja. A javaslatok szerint a legszélesebb bázisra, a legalacsonyabb kulcsot kell meghatározni. "Mi úgy számoljuk, hogy ez egy 130 ezer milliárdos forgalmi körre terjed ki. Alanya az a bank lesz, amelyik a tranzakciót lebonyolítja, mértéke pedig egy ezrelék.
Ha valaki 100 ezer forintot utal át - a bruttó 220 ezer forintos átlagkeresetéből -, a banknak ez 100 forintjába kerül. Ez a méltányos közteherviselés keretében elfogadható. "Úgy gondoljuk, bizonyos tranzakciókat mentesíteni kell. Ilyenek lehetnek a jegybank által indított tranzakciók, és az államkincstári tranzakciók. Emellett a magánszemélyek saját számlái közötti utalások is mentesülnek majd" - részletezte Matolcsy.
15:18
A távközlési adóról minden úgy van, ahogy már Önök tudják - mondta Matolcsy. A legelső tíz perc ingyenes, a magánszemélyek esetében 700 forint lesz az adó maximuma, ennél többet nem lehet majd kérni, a 2500 forintos korlátot is bevezetik a vállalkozások esetében. Ez azt jelenti, hogy idén nagyjából 30 milliárdos, jövőre pedig 60 milliárdos bevétellel számolnak. Az adó bevezetése pedig júliustól történhet meg.
15:17
A pénzügyi tranzakciós adó részleteiről, a távközlési forgalmi adóról és a biztosítási adóról folynak a tárgyalások - emelte ki a miniszter. Hozzátette: további tárgyalások folynak a három kulcsos társasági adóról is, a harmadik, 30 százalékos kulcs az energia- és közműszektorra vonatkozik majd.
15:15
Az adónemek száma a mai döntések révén 3-mal nő, és hattal csökken, vagyis 51 adónem lesz. Héttel kevesebb, mint volt 2010 júniusában.
15:11
A miniszter szerint arra képesek voltak, hogy egyszeri vagyonokkal tartsák a költségvetési hiányt, a nagy kérdés azonban az, hogy ezek után is tudják-e tartani. "Ma meghoztuk azokat a döntéseket, melyek biztosítják a jövőben is ezt. Az államháztartás a következő években mindig és stabilan 3 százalék alatti mutatót mutat majd. A mai döntéseknek köszönhetően ráadásul kiszámítható módon működhet az államháztartás. Most vagyunk olyan helyzetben, hogy befejezhetjük az államháztartás konszolidációját, és kiszámítható módon alakíthatjuk a költségvetés szerkezetét. Innentől már csak a tisztítás van hátra: adónemek törlése, kulcsok csökkentése például" - vázolta a jelenlegi helyzetet a nemzetgazdasági miniszter.
15:07
Magyarország az új Széll Kálmán Tervvel egy olyan programot indított el, melynek révén tartjuk magunkat a korábbi vállalásokhoz: kivezetjük a bankadót és a krízisadókat. 2013 év elejétől a bankadónak csak a fele marad meg, 2014-től megszűnik, es kivezetjük 2013 január elsejétől a krízisadókat is. Ezekből összesen 160 milliárdos bevétele származik a költségvetésnek - részletezte Matolcsy György.
15:05
A kormány egy igazságos közteherviselést tűzött a zászlajára. A kormány számára világos, hogy nem a munkát, hanem a fogyasztást kell terhelni, és a bérből, fizetésből élők számára meg kell adni a lehetőséget, hogy eldöntsék mire mennyit költenek.
15:03
Az előző kormányok képtelenek voltak az uniós elvárásokat teljesíteni, ezért az ország folyamatosan túlzott deficiteljárás alatt volt - kezdte a szerdai sajtótájékoztatót Giró-Szász András, kormányszóvivő. Egyszerre kellett kezelni a válságot és az adósságot is, ezért lett szükséges a Széll Kálmán Terv 2.0.
Háttér
A két hete nyilvánosságra került Széll Kálmán Terv 2.0 bevételnövelő intézkedései öt adózással kapcsolatos pontot jelentenek, melyek közül vitathatatlanul a már korábban kiszivárgott pénzügyi tranzakciós adó és a telefonadó kapta a legnagyobb figyelmet hazánkban. A két új adónemmel kapcsolatban több nyitott kérdés is van, melyre a remények szerint a szerda délutáni kormányszóvivői sajtótájékoztatón megkapjuk a válaszokat is.
A tranzakciós adó, melyből jövőre 130-228 milliárd forintos bevételre számít a kormány, a Széll Kálmán Tervben foglaltakkal ellentétben elképzelhető, hogy a lakosság helyett mégis a bankszektort fogja terhelni. Erre utalt a május 8-án Nemzetgazdasági Minisztérium által kiadott közlemény is, mely szerint olyan adórendszert alakítanának ki, ahol a bankok is részt vállalnak a közterhek fizetéséből, de ugyanerre utalt Orbán Viktor múlt héten tett nyilatkozatában is.
Az idén 30, 2013-tól pedig 52 milliárd forintos bevételt hozó telefonadó ennél már problémásabb kérdésnek tűnik, hiszen a minisztérium a Széll Kálmán Terv megjelentetése után tárgyalásokat kezdeményezett a telekommunikációs szektor képviselőivel annak érdekében, hogy egy mindenki számára elfogadható, ugyanakkor a remélt bevételeket biztosító megoldást találjanak ki. Sajtóinformációk szerint ezek a tárgyalások eredménytelenül szakadtak félbe múlt hét pénteken, mivel a cégek nem támogatják a percalapú adókivetést. A kormány azonban szerdán tárgyalt a telefonadóról, és várhatóan döntés született is a kérdésben.
A fentiek mellett további részletek derülhetnek még ki az energiaellátók jövedelemadójának fenntartásáról, az egységes biztosítási adóról és a mezőgazdaságban a fordított adózás bevezetéséről.
Székely Sarolta
mfor.hu