Amennyiben Parragh Biankán múlik, a bankok mérsékelt kamatfelárak mellett nyújthatják a jövőben a hiteleiket. Az új monetáris tanácstagnak arra is lesz gondja, hogy ne elkülönült pályán mozogjon a fiskális és a monetáris politika.
AParragh-házaspár esküvői fotója
Mindez abból a parlamenti jegyzőkönyvből derül ki, ami a gazdasági bizottság március 14. üléséről készült. E napon hallgatták meg a monetáris tanácsba jelölt Parragh Biankát, Parragh László kamarai elnök feleségét, akit azóta kineveztek, részt is vett a március végi kamatmeghatározó ülésen.
A klasszikus mondatok már korábban nyilvánosságra kerültek, így azok, amelyekben Matolcsy György jegybankelnök munkásságát magasztalta. Az egyetemi oktatóként dolgozó, de életrajza szerint a reálszférában is tapasztalatokat gyűjtő Parragh Bianka szerint Matolcsy a magyar gazdaságpolitika és monetáris politika emblematikus alakja. Két évtizede a magyar gazdaságpolitika Matolcsy György nélkül nem értelmezhető, 2010 óta ugyanakkor meg sem érthető – jelentette ki a bizottság előtt a jelölt.
Arról viszont már csak a jegyzőkönyv árulkodik, hogy szakmai munkássága során a jegybanki stábból leginkább Palotai Dániel ügyvezető igazgatóval került szorosabb kapcsolatba. Vele, illetve szakembereivel közösen azon dolgoznak, hogy a 2010-től érvényesülő új gazdaságpolitikai célkitűzések, az innovatív és megváltozott jegybanki szerepfelfogás monetáris és makrogazdasági eredményeit a pénzügyi kormányzástan keretein belül átadják a jövő generációinak – mondta Parragh.
Palotairól, illetve a jegybanki vezetőkről több háttércikk is született az elmúlt időben. A 24.hu még februárban elemezte Nagy Márton MNB-alelnök pályafutását a jegybankban. A cikk szerint a tehetséges, ambiciózus, de az utóbbi időben gyengülő befolyással rendelkező Nagy a háttérbe szorította Palotait a jegybankon belül. Palotai ugyanakkor fontos bizalmi embere Matolcsynak, már a nemzetgazdasági miniszteri időkben is együtt dolgoztak, majd mindketten az MNB-ben folytatták munkájukat. Palotai tehát fontos bekötési pont Matolcsyhoz.
Visszatérve Parragh bemutatkozó beszédéhez, a legfőbb céljának azt tekinti, hogy megszilárdítsa a 2010-től a makrogazdasági egyensúly és stabilitás érdekében tett erőfeszítések eredményeit. Nemzetgazdasági érdeknek tartja a fenntartható gazdasági növekedést, a versenyképességet pedig monetáris politikai eszközökkel kívánja fokozni. Pozitív példának mondja a gazdaság külső sérülékenységének csökkentését szolgáló jegybanki önfinanszírozási programot.
Megemlítette továbbá, hogy fontosnak tartja a hitelfelárak csökkentését, a reálszektor hitelcsatornáinak monetáris politikai eszközökkel való támogatását. Az ülésen kijelentette, hogy „a fenntartható növekedéshez elengedhetetlen a fiskális és a monetáris politika összhangja, mely összefüggést szintén kiemeltként fogja kezelni munkája során.” Közismert, hogy a Matolcsy-féle iskola aktív monetáris részvételt tekint irányadónak a versenyképesség javításában, a növekedés gyorsításában. Ebben a – nemzetgazdasági tárcával nem mindig összehangolt, ebből fakadóan időnként konfliktusokkal terhelt – küldetésben a jelek szerint feltétlen partnere lesz Parragh Bianka.
Baka F. Zoltán
mfor.hu