A politikusok részéről az elmúlt időszakban számos kritika érte az üzleti élet vezetőit, mivel a nehézségek ellenére is csillagászati összegeket keresnek. Sőt, Barack Obama amerikai elnök azt mondta a napokban: szégyenletes, hogy miközben az adófizetők pénzéből próbálják megmenteni a pénzügyi szektort, a sokmilliárd dolláros bónuszok megmaradtak a Wall Streeten.
Az elnök azonban immár tovább ment, és szerdán bejelentette, életbe léptetik azt a szabályt, mely szerint az állami mentőövet igénybe vevő társaságok vezetőinek limitálni fogják a bérét. Mint az elnök hangsúlyozta, ha egy vállalat a nehézségek ellenére is jól teljesít, szíve-joga a vezetőjét olyan módon jutalmazni, ahogy neki tetszik. Ha azonban egy cég esetében megkérdőjeleződik a menedzsment alkalmassága, és a társaság a finanszírozási nehézségek miatt állami segítségre szorul, akkor elfogadhatatlan, hogy kiemelkedő juttatásba részesítsék az igazgatóját.
A helyzetet az a felmérés tette feszültté, melyet New York állam tett közzé. Eszerint a Wall Street cégei 2008-ban 18,4 milliárd dollár jutalmat fizettek ki, ami ugyan jelentősen elmarad az egy évvel korábbi, közel 33 milliárdos összegtől, ám a bankszektorban így is átlagosan 112 ezer dollár volt az a jutalom, amit az érintettek megkaptak.
Miközben mindenki elismeri, hogy az elnök kezdeményezése jogos, és etikus, néhány szakértő ellenérzésének adott hangot. Mint kifejtették, még a zátonyra futott vállalatoknál is vannak nagytudású, óriási tekintélynek számító vezetők, így a közeljövőben előfordulhat, hogy ezeket az állami segítségre nem szoruló vállalatok elcsábítják. Ez pedig könnyen azt eredményezheti, hogy a bajban lévő vállalatoktól – anyagi megfontolásból – éppen azok távoznak, akik kihúzhatnák a céget a csávából.
Az elnök a maximális fizetési összeget félmillió dollárban határozta meg. A javaslatot szinte biztosan végre fogják hajtani, miután a republikánusok is támogatják a lépést. A kérdés csak az, hogy mikortól korlátozzák a vezérigazgatói fizetéseket a bajba jutott cégeknél.