3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vizsgált 19 európai politikus közül hazánk képviseletében a nemzetgazdasági miniszter az utolsó előtti helyen végzett egy friss felmérésben, csak spanyol kollégáját tudta megelőzni. Elsősorban azt vetik a miniszter szemére, hogy miközben magyar sikersztoriról álmodik és beszél, a nemzetközi elemzők teljesen másként látják a dolgot. Mfor.hu-háttér.

A Financial Times idén is összeállította értékelését 19 európai pénzügyminiszterről, akiket politikai, gazdasági és megbízhatósági szempontok szerint értékeltek. A hazánkat képviselő Matolcsy György már tavaly sem szerepelt túlságosan jól a listán, hiszen akkor 16. lett, azonban most ezt is sikerült alulmúlnia 18. helyével. Csak a spanyol Luis de Guindost sikerült megelőznie, előtte közvetlenül pedig Yannis Stournaras görög pénzügyminiszter áll a listán.

A gazdasági napilap értékelése szerint Matolcsy a politikai részterületen a legutolsó helyet szerezte meg, ehhez képest a gazdasági szakterületen elért 11. hely kifejezetten kedvező, bár még ez is a lista második felében van. A hitelesség tekintetében a magyar nemzetgazdasági miniszter két kollégáját megelőzve a 17. helyen végzett a FT felmérésében.

Rövid szöveges értékelésében a lap kiemeli, hogy Matolcsy György az elmúlt egy évben leginkább azzal küszködött, hogy megváltoztassa a külföldiekben a magyar gazdaságról kialakult képet. Kiemelik, hogy az optimista szakember lojális Orbán Viktor miniszterelnökhöz, és a nevéhez kapcsolódnak olyan unortodox lépések, mint például a bankokat terhelt tavalyi végtörlesztés vagy a különböző szektorokra kivetett válságadók.

A Financial Times szerint Matolcsy időről időre azt hangoztatja, hogy a kormány csökkentette az államadósságot és a költségvetési hiányt, egyfajta "sikersztoriként" próbálja beállítani Magyarországot, a nemzetközi befektetők és elemzők azonban másként látnak minket, ők a csökkenő beruházásokat, a recessziót és a régiós országoknál lényegesen gyorsabb banki forráskivonást emelik ki.

A listán egyébként a német pénzügyminiszter végzett az első helyen, vagyis a Financial Times szerint 2012-ben Wolfgang Schäuble végezte legjobban a dolgát. A szakember tavaly a második helyen végzett, onnan lépett most előre, érdekesség, hogy a lap értékelése szerint politikailag ő a legerősebb európai pénzügyminiszter, gazdaságilag a harmadik helyre rangsorolták, megbízhatóság szempontjából viszont mindössze a 12. lett a rangsorban. Schäuble mögött a második helyen a tavalyi listavezető Anders Borg végzett, a lap értékelése szerint a svéd pénzügyminiszternek is a hitelesség a gyengéje.

Számunkra talán még fájdalmasabb, hogy a rangsor harmadik helyén Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter áll, ami azt mutatja, hogy Közép-Európából is be lehet kerülni az élmezőnybe. Rostowski mindhárom mutatóban megelőzi Matolcsy Györgyöt, így a tavalyi 12. hely után nagyot ugorva a dobogón végzett. A régiós országok közül Szlovákia pénzügyminisztere a hetedik, míg a cseh szakember a 11. helyen végzett az idei felmérésben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!